V govoru pred palestinskim parlamentom je Arafat poudaril, da je čas za spremembe in reforme ter prisotne pozival k prenovi administrativnih, ministrskih in varnostnih sil. Predlagal tudi "hitro pripravo volitev in uresničitev vsega, kar je možno", vendar datuma v ni napovedal. Arafat je obsodil izraelsko nasilje, a dejal, da se bodo prizadevanja za samostojno palestinsko državo nadaljevala. Mir pa ostaja strateški cilj, je še poudaril Arafat.
Bela hiša je Arafatove napovedi označila kot "pozitivne", obenem pa poudarila, da želi videti "dejanja". Na Evropski komisiji v Bruslju so dejali, da v razumnem času sklicane in dobro pripravljene volitve komisija pozdravlja. Če bodo palestinske oblasti z obnovljenim mandatom izvedle reforme in obnovo, ki jih komisija podpira, se bo s tem njihova legitimnost okrepila. Tiskovni predstavnik izraelskega premiera Ranan Gisin pa ni zadovoljen z Arafatovim govorom ter meni, da je "Arafat še vedno isti stari Arafat", s katerim Izrael ne namerava sodelovati. Izraelski premier Ariel Šaron pa je kot pogoj za nadaljnja pogajanja s Palestinci znova navedel reformo palestinskih avtonomnih oblasti in "popolno ustavitev" terorističnih napadov in nasilja s strani Palestincev. Obljubil je še, da se bo Izrael še naprej bojeval proti teroristom, pri čemer bo skušal napade ustaviti že na samem začetku.
Volitve naj bi bile konec poletja
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je pred Evropskim parlamentom dejal, da mu je palestinski voditelj Jaser Arafat zagotovil, da namerava "konec poletja oziroma v začetku jeseni" organizirati "parlamentarne in lokalne volitve". Solana je še pojasnil, da bodo parlamentarne volitve v nov parlament, palestinski zakonodajni svet, potekale pred lokalnimi volitvami.
"Če nam bo uspelo kmalu organizirati volitve za spremembo palestinskega parlamenta in lokalnih svetov, bomo demokratičnemu življenju in palestinskim strukturam dali nov zagon," je še dejal Solana.
Neodločeno o trinajstih Palestincih
Zunanjim ministrom Evropske unije se še ni uspelo dogovoriti, kako bodo razdelili trinajst Palestincev in kakšen status jim bodo podelili, ko bodo dobili zatočišče v uniji. Na sprejem trinajsterice je v ponedeljek pristalo šest držav petnajsterice – Španija, Italija, Grčija, Portugalska, Belgija in Irska. Odločitev o usodi Palestincev, ki se od petka, ko so zapustili baziliko Jezusovega rojstva v Betlehemu, začasno nahajajo na Cipru, mora EU sicer sprejeti do konca tedna. Ciper jim je načelno zatočišče ponujal do danes, a je izrazil pripravljenosti počakati še kakšen dan.
Iz Bruslja so sporočili, da nameravajo končno odločitev sprejeti najkasneje do konca tega tedna. Glede statusa Palestincev naj bi bil dodeljen eden od dveh možnih statusov; status političnih ubežnikov ali status imigrantov s pravico do državljanstva, medtem ko je glede načina delitve jasno le, da bodo zagotovo odšli v največje možno število držav. Palestinske oblasti so odločitev prepustile uniji, Izrael pa je potrdil, da njihove izročitve ne bo zahteval. Trinajst Palestincev dokazane kriminalne preteklosti nima, jih je pa Izrael obtožil za skrajneže in teroriste.
Izrael še vedno napada
Kot sporočajo palestinski viri, je izraelska vojska za nekaj sto metrov znova vdrla v Rafo na jugu območja Gaze. Vdor so izvedli z nekaj tanki in buldožerjem in opravili več preiskav, pri čemer sta bila ranjena dva Palestinca. Predstavnik izraelske vojske pa je povedal, da so Palestinci obstreljevali judovsko naselbino Neve Dekialim v bližini Rafe, a niso nikogar ranili.