"Zločin je, da mi ne dovolijo praznovati Kristusovega rojstva. To mene in mojega ljudstva ne bo ustavilo pri prizadevanju za stalen in pravičen mir, " je za palestinsko televizijo povedal Arafat.
Izraelska vlada je namreč zaradi nezadovoljstva nad delom avtonomnih palestinskih oblasti palestinskemu voditelju Arafatu prepovedala udeležbo na božičnih slovesnostih v Betlehemu. Odločitev, ki jo je sprejel Varnostni svet premiera Ariela Šarona, je znova zaostrila razmere na Bližnjem vzhodu. Izraelska vlada se je za prepoved Arafatovega potovanja odločila, ker naj ta ne bi izpolnil izraelskih zahtev - aretacije morilcev izraelskega ministra za turizem Rahavama Zeevija in uničenja palestinskih terorističnih organizacij.
Izraelski premier Ariel Šaron je izjavil, da bodo umaknili prepoved in palestinskemu voditelju Jaserju Arafatu dovolili udeležbo na božičnih slovesnostih v Betlehemu le, če bodo palestinske varnostne sile do večera aretirale odgovorne za umor izraelskega ministra Zeevija.
Na izraelsko prepoved Arafatovega obiska Betlehema pa se je danes ostro odzval Vatikan. Državni sekretariat Svetega sedeža je po besedah vatikanskega tiskovnega predstavnika Joaquina Navarra-Vallsa že sprejel diplomatske ukrepe, da bi dosegli ukinitev omenjene prepovedi, in obenem ravnanje Izraela označil kot "samovoljno". Izraelski predsednik Moše Kacav pa je po poročanju izraelskega radia posredoval pri Šaronu, da bi ta Arafatu dopustil udeležbo na polnočnici v Betlehemu. "Ni potrebe, da bi Arafatu prepovedali odhod v Betlehem," je radio navajal Kacava.
Arafat: V Betlehem grem tudi peš
Arafat mora, da bi iz Ramale prišel v Betlehem na jugu Zahodnega brega, prečkati izraelsko ozemlje. Palestinski voditelj, ki se tradicionalno udeležuje slovesnosti v Betlehemu, se je že odzval na prepoved in napovedal, da se bo udeležil polnočnice v Betlehemu, pa četudi bo moral tja priti peš.
V Ramali pa je Arafata obiskal jeruzalemski patriarh Michel Sabbah. Sabbah je po srečanju z Arafatom povedal, da si močno želi, da bi bil palestinski voditelj zvečer na slovesni maši v Betlehemu, po njegovih besedah pa se bo Arafat morda temu odrekel. "Tukaj smo, da bi izrazili podporo palestinskemu narodu in obsodili agresijo Izraela," je še dejal Sabbah.
Palestinski voditelj je že od 2. decembra, ko je izraelska vojska uničila njegov helikopter, ujet v Ramali, približno 25 kilometrov severno od Betlehema.
Palestinsk voditelj Arafat se sicer vsako leto, odkar je mesto leta 1995 prešlo v roke palestinskih avtonomnih oblasti, udeleži polnočnice v Betlehemu.
Pogovori se lahko nadaljujejo
Sicer pa je Šaron zunanjemu ministru Šimonu Peresu dal zeleno luč za nadaljnje pogovore s palestinskim vodstvom. Peres je namreč malo pred tem zagrozil z izstopom laburistične stranke iz vlade, če ga Šaron pri vprašanju dialoga s Palestinci ne bo podprl. Kot so po poročanju tujih tiskovnih agencij sporočili iz Šaronovega urada, je namen pogovorov Peresa s predsednikom palestinskega parlamenta Ahmedom Kureijem in drugimi visokimi palestinskimi predstavniki ustaviti nasilje in ustrahovanje, da bi lahko omogočili napredek v političnem procesu.
Izraelski mediji so sicer v nedeljo in danes poročali, da je Peres v pogovorih s Kureijem oblikoval nov mirovni dogovor, ki predvideva priznanje palestinske države v osmih tednih po sklenjenem premirju, zatem pa oblikovanje obsežnega mirovnega sporazuma. Šaron je v nedeljo omenjeni načrt označil za "nerealnega in nevarnega".
Ubit Palestinec, judovski naseljenec huje ranjen
V streljanju pripadnikov oborožene palestinske skupine Al Aksa na avtomobil nekega judovskega naseljenca v bližini mesta Nablus na Zahodnem bregu pa je bil ubit eden od napadalcev, huje ranjen pa je bil judovski naseljenec, ki je odgovoril na streljanje. Kot je v pogovoru za ameriško tiskovno agencijo AP dejal neimenovani palestinski vir, je napad odgovor na odločitev izraelskih oblasti, da palestinskemu voditelju Jaserju Arafatu ne dovolijo udeležbe na polnočnici v Betlehemu. Palestinske oblasti se na napad še niso odzvale.