75-letni Jaser Arafat bo tako lahko prvič po dveh letih in pol zapustil svojo rezidenco, ki jo blokira izraelska vojska. Odločitev je sprejel izraelski obrambni minister Šaul Mofaz. Arafat bo lahko odšel na zdravniški pregled v bolnišnico v Ramali pod pogojem, da se bo potem vrnil, so sporočili viri na izraelskem obrambnem ministrstvu. Mofaz je odločitev sprejel po posvetovanju z načelnikom generalštaba izraelske vojske in vodjo obveščevalne službe Šin Bet.
Palestinski uradni viri so sporočili, da Arafat, ki je pred kratkim zbolel za gripo, ne bo sprejel ponudbe, saj že okreva in ima vso potrebno zdravniško oskrbo v svoji rezidenci. Izraelski mediji so sicer poročali, da je obrambno ministrstvo odločitev sprejelo po zahtevi palestinskih oblasti, izraelska stran pa je hkrati tudi sporočila, da ne jamči za Arafatovo varno vrnitev domov.
V soboto so palestinskega vodjo pregledali tudi tunizijski zdravniki, ki so ugotovili, da ima palestinski voditelj hudo gripo in da bi moral na zdravljenje.
Izrael ne popušča
Le nekaj ur pred začetkom razprave o 'razgradnji' judovskih naselij v Gazi in delu Zahodnega brega je bilo v Gazi ubitih 14 Palestincev. Izraelci so s tanki in pehoto ob pomoči helikopterjev napadli palestinsko begunsko taborišče Khan Younis v Gazi. Med žrtvami je tudi 11-letni deček. Do nasilja je prišlo le nekaj ur pred dvodnevno razpravo o načrtu izraelskega premierja Šarona o umiku Izraelcev iz vseh 21-ih judovskih naselij iz Gaze in štirih izmed 120-ih naselij na Zahodnem bregu.
Napadi so se začeli že v nedeljo zvečer potem, ko je izraelski kabinet odobril načrte za umik izraelskih naseljencev.
Raziskave javnega mnenja kažejo, da večina Izraelcev podpira umik oziroma 'razgradnjo' naselij in predlog bo najverjetneje dobil 67 potrebnih glasov v 120-članskem Knesetu, menijo analitiki, vendar le, če ga bodo podprle tudi levo usmerjene stranke.
Če bo do umika prišlo, bo to prvi umik Izraela iz judovskih naselij na ozemlju, okupiranem po vojni leta 1967.
Šaron, nekdanji izraelski general vztraja pri umiku iz območja Gaze, načrtovanega za prihodnje leto. Umik naj bi olajšal obrambo Izraela in ojačal njegov vpliv na veliko večja judovska naselja na Zahodnem bregu.
Izraelska policija je že mobilizirala svoje sile, da bi se soočila z judovskimi naseljenci, ki pred parlamentom za danes in torek pripravljajo proteste.
Palestinci so medtem mnenja, da bo načrt, ki ga sicer podpirajo tudi ZDA, uničil njihove načrte o ustanovitvi lastne države, saj jim bo v upravljanje prepustil le osiromašeno območje Gaze in medseboj nepovezane dele Zahodnega brega.
Nekaj dejstev o judovskih naselbinah v Gazi in na Zahodnem Bregu:
* Izrael je zasedel ozemlje Gaze in Zahodnega brega leta 1967
* V Gazi je 21 judovskih naselij, v katerih prebiva okoli 8.000 Izraelcev ob 1,3 milijona Palestincev
* Na Zahodnem bregu je Izrael zgradil 120 judovskih naselbin, kjer domuje več kot 230.000 naseljencev bo 2,3 milijona Palestincev
* Judovska naselja v Gazi obsegajo 54 kvadratnih kilometrov od 360 kvadratnih kilometrov velikega območja Gaza
* Judovska naselja na Zahodnem bregu obsegajo skoraj 380 kv. kilometrov od 2.346 kv. kilometrov ozemlja
* Izraelci so zaradi verskih razlogov veliko bolj navezani na naselja na kamnitem Zahodnem bregu, ki velja za zibelko judovske kulture
* Območje Gaze je pretežno puščavsko območje ob Sredozemskem morju, ki je bilo v preteklosti križišče mnogih civilizacij, tudi judovske
* Območje Gaze je bilo do vojne leta 1967 pod egiptovsko upravo, Zahodni breg, skupaj z vzhodnim delom Jeruzalema pa je bil pod upravo Jordanije
* V vzhodnem delu Jeruzalema živi okoli 200.000 Izraelcev. Izrael si je ta del mesta priključil, vendar velik del mednarodne skupnosti aneksije ne priznava.