Tujina

Aretacije svojcev napadalcev

Jeruzalem/Ramala/Gaza, 19. 07. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Izraelska vojska je na Zahodnem bregu aretirala 21 svojcev samomorilskih napadalcev in jih izgnala z območja Gaze. Za takšen ukrep se je Izrael odločil prvič po začetku intifade septembra 2000.

Po poročanju izraelskega radia so aretirani očetje, bratje in sinovi treh moških, ki so v torkovem samomorilskem napadu na avtobus v bližini judovske naselbine Emanuel ubili osem Izraelcev, več kot 20 pa ranili. Aretirane bodo izgnali na območje Gaze. Kot so sporočili vojaški viri, želi izraelska vojska s tem ukrepom morebitne nove napadalce odvrniti od podobnih dejanj.

Izraelski avtobus po palestinskem napadu
Izraelski avtobus po palestinskem napadu FOTO: Reuters
"Naš odgovor sionistom bo hud in krvav; pustili jim bomo eksplozivno sporočilo, kamorkoli bomo uspeli priti," so v sporočilu zapisale Brigade Ezedina Al Kasama.

Ožji sodelavec palestinskega voditelja Jaserja Arafata, Nabil Abu Rudejna, je dejal, da bo takšen ukrep povzročil le nove težave, poleg tega pa gre po njegovih besedah tudi za nezakonito dejanje, ki pomeni kršitev vseh dogovorov.

Oboroženo krilo Hamasa, Brigade Ezedina Al Kasama, pa je zagrozilo z novimi samomorilskimi napadi "povsod" po Izraelu, če bo izraelska vojska izgnala svojce samomorilskih napadalcev z Zahodnega brega na območje Gaze.

Izraelski ukrepi

Izraelska vojska je medtem po lastnih navedbah ukinila policijsko uro v palestinskih avtonomnih mestih Hebron, Dženin, Kalkilija in Tulkarem na Zahodnem bregu. V Ramali, Betlehemu in Nablusu pa policijska ura, ki so jo uvedli 19. junija ob začetku nove obsežne izraelske vojaške operacije na Zahodnem bregu, velja še naprej.

Kupčija med ZDA in Izraelom

Pentagon pa je Izraelu ponudil prodajo sistema za preoblikovanje klasičnih bomb v satelitsko vodene bombe, s katerimi je mogoče zelo natančno zadeti izbrane cilje in ki so ga ameriške enote uporabljale med vojaškim posredovanjem v Afganistanu. Pogodba, ki jo mora potrditi še ameriški kongres, je vredna 27 milijonov ameriških dolarjev. Ta sistem, imenovan JDAM (Joint Direct Attack Munitions), ki ga izdeluje podjetje Boeing, se namesti v zadnji del bombe, ki jih odvržejo letala.

  • Splošen
  • Goran Bojčevski
  • Rade Šerbedžija
  • Svetlana Zaharova
  • Od čardaša do valčka
  • Večer Puccinijeve glasbe
  • Hamo
  • Vlado Kreslin
  • Trip to Las Vegas
  • Orkester Sv. Cecilija
  • Tosca
  • Nesrečniki
  • Otello
  • Maksim Vengerov
  • Martha Argerich
  • Dunajski filharmoniki