Tujina

Aretirali 24 oseb

Peking, 20. 03. 2008 08.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kitajski mediji poročajo, da so protivladni protesti iz Tibeta zajeli tudi druge kitajske province.

Kitajske oblasti so iz Tibeta izgnale še zadnja dva tuja novinarja.
Kitajske oblasti so iz Tibeta izgnale še zadnja dva tuja novinarja. FOTO: Reuters

Kitajski mediji poročajo, da so protivladni protesti iz Tibeta zajeli tudi druge kitajske province, kot sta Sečuan in Gansu.

Oblastem se je predalo 170 ljudi.
Oblastem se je predalo 170 ljudi. FOTO: Reuters

Kitajske oblasti so medtem sporočile, da so v zvezi s protesti v tibetanski prestolnici Lhasa aretirale 24 ljudi, ki jim grozi obtožnica zaradi ogrožanja državne varnosti, pretepanja, uničevanja in plenjenja, poročajo kitajski mediji. Gre za prve aretacije po nasilnih protestih v Lhasi, ki so izbruhnili minuli teden.

Regionalna tibetanska vlada pa je medtem sporočila, da se je oblastem predalo 170 ljudi, vpletenih v proteste. Kitajsko zunanje ministrstvo je medtem izrazilo resno zaskrbljenost nad načrtovanim srečanjem med tibetanskim verskim voditeljem dalajlamo in britanskim premierom Gordonom Brownom, ki ga je še pozvalo, naj dalajlami ne ponudi podpore.

Sicer so kitajske oblasti danes iz Tibeta izgnale še zadnja dva tuja novinarja, gre za dopisnika nemškega dnevnika Die Zeit in Die Tageszeitung, Nemca Georga Bluma, in dopisnico avstrijskega tednika Profil, Nemko Kristin Kupfer.

Kitajska zaskrbljena

Kitajsko zunanje ministrstvo je medtem izrazilo resno zaskrbljenost nad načrtovanim srečanjem med tibetanskim verskim voditeljem dalajlamo in britanskim premierom Gordonom Brownom, ki ga je še pozvalo, naj dalajlami ne ponudi podpore.

Dalajlama je pripravljen na srečanje s kitajskimi oblastmi.
Dalajlama je pripravljen na srečanje s kitajskimi oblastmi. FOTO: Reuters

Dalajlama je medtem izrazil pripravljenost na srečanje s kitajskim predsednikom Hu Jintaom, če bi prejel "konkretne znake" o pripravljenosti Pekinga za dialog. Kot je dejal tibetanski verski vodja, se je vedno pripravljen srečati s kitajskimi predstavniki, predvsem s Hujem, pri tem pa priznal, da njegov obisk v Pekingu zaenkrat ni možen.

SMS: EU naj obravnava vprašanje Tibeta

V zadnjem času smo priča hudim nemirom v Tibetu, kjer že desetletja vlada težek škorenj kitajskega režima in ki so odraz obupa Tibetancev, da se bodo kdaj, pa čeravno samo na kulturnem in političnem nivoju, osamosvojili od komunistične države, menijo v SMS.

Protesti proti kitajski nadvladi v Tibetu
Protesti proti kitajski nadvladi v Tibetu FOTO: Reuters

"Pri tem pa smo ob vsej skrbi za promocijo človekovih pravic in demokracije ob dogajanju v Tibetu priča zgolj medlim in nezainteresiranim 'izrazom zaskrbljenosti' in 'pozivom k zadržanosti' s strani slovenskega in evropskega vodstva“, še dodajajo.

V SMS tako pozivajo slovenskega premierja predsedujočega Evropskemu svetu Janeza Janšo, da uvrstijo vprašanje Tibeta na srečanju zunanjih ministrov EU 28. in 29. marca na Brdu, ter na naslednjem Svetu EU.

Poudarili so še, da "naj EU poskrbi, da bodo stekla dejanska pogajanja med predstavniki Tibeta in kitajsko vlado, za kar pa je potrebno tibetanskim oblastem dati vsaj nekakšno legitimnost“.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ServerAUTOMATIC
20. 03. 2008 19.51
+1
Čas je, da se Tibetanci rešijo komunističnih Kitajcev. Naj Kitajci spakirajo kufre in odidejo tam od koder so prišli. Upam, da bo Amerika in EU podprla Tibet. Kitajci ga serjejo in serjejo!
marjanka99
20. 03. 2008 09.24
A se naša vlada res ne bo odzvala? Odzvali so se na nasilje na Kosovu, na volitve v Iranu. Kaj to pomeni, da ata Bush ni dal rdeče luči za komentar. To, da so izgnali vse tuje novinarje se meni zdi precej nenavadno, ne. Ve se kaj nameravajo početi, če novinarji tega ne smejo videti in o tem pisati. Dejmo vlada!