Tujina

Aretirali aktiviste Greenpeacea

Beograd, 22. 05. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Srbska policija je pridržala aktiviste Greenpeacea, ki so opozarjali na izumiranje sivih kitov v Tihem oceanu.

Protestnik v Beogradu (Foto: Reuters)
Protestnik v Beogradu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Srbska policija je pridržala 20 aktivistov mednarodne okoljevarstvene organizacije Greenpeace, ki so protestirali med letnim zasedanjem Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) v Beogradu. Greenpeace je protest organiziral pred beograjskim kongresnim centrom, da bi opozoril na izumiranje sivih kitov na severu Tihega oceana, je dejala predstavnica organizacije Karsten Smid.

Beograjska policija je pojasnila, da so protestnike pridržali, ker protestne akcije niso prijavili pravočasno. Protestniki so razobesili plakat z napisom Shell - nič več novih otokov za črpanje nafte na Sahalinu, ki pa so ga morali po posredovanju policije nemudoma odstraniti.

Shellov projekt na ruskem daljnovzhodnem otoku Sahalin je vreden približno deset milijard dolarjev in je eden izmed najbolj ambicioznih projektov v naftnem sektorju. Sooča pa se s številnimi zamudami, saj so morali vlagatelji, da ne bi povzročali škode sivim kitom, preusmeriti številne naftovode.

Priznanje napredka zahodnega Balkana

V Beogradu se je začel uradni del letnega zasedanja EBRD, ki ga je odprl predsednik EBRD Jacques Lemierre. Predsednik EBRD je poudaril, da njegova izvedba v srbski prestolnici pomeni priznanje napredka vseh držav zahodnega Balkana, ki so iz let nestabilnosti in vojne zrasle v demokracije s stabilno rastjo.

Otvoritev skupščine EBRD (Foto: Reuters)
Otvoritev skupščine EBRD (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V državah zahodnega Balkana, Srbiji in Črni gori, Bosni in Hercegovini, Makedoniji, Albaniji in na Hrvaškem po Lemierreovih besedah danes vladajo demokracija, trdna gospodarska rast, nizka inflacija, vse večji obseg tujih investicij in meddržavno sodelovanje. "Trgovina in vlaganja prispevajo k brisanju geografskih in etničnih delitev," je še dejal Lemierre.

Finančni minister Andrej Bajuk je na predstavitvi Slovenije na poslovnem forumu, ki je potekal v okviru letnega zasedanja EBRD v Beogradu, izpostavil izredno nizko stopnjo tveganosti za naložbe v državi. Med pomembnimi značilnostmi Slovenije je poudaril tudi gospodarsko in politično stabilnost.

Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Joaquin Almunia pa je ob odprtju zasedanja pritrdil ocenam, da se države jugovzhodne Evrope ob prizadevanjih za vstop v Evropsko unijo soočajo z velikimi izzivi in da sta zato politična in finančna pomoč, ki ju lahko nudi unija, ključni. Proces pridruževanja držav jugovzhodne Evrope uniji bo po njegovih besedah utrdil in demokratiziral institucije v državah ter zvišal standarde zaščite človekovih pravic.

"Gre za izjemno kompleksen proces, v katerem se usklajujejo standardi držav kandidatk s standardi EU. Na razvoj regije pa najbolj vplivata gospodarska in politična stabilnost," je dejal Almunia.

NLB podelili priznanje

Nova Ljubljanska banka (NLB) pa je ob robu letne skupščine EBRD v Beogradu prejela priznanje revije Emerging Markets, ki jo je skupaj z mednarodno rating agencijo Fitch razglasila za najboljšo banko v srednji in vzhodni Evropi. Nagrado je predsedniku uprave NLB Marjanu Kramarju podelila predstavnica Emerging Markets Elena Mas.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1