Tujina

Aretirali duhovnega voditelja Džame Islamije

Džakarta, 19. 10. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Indonezijska policija je v bolnišnici na otoku Java aretirala duhovnega voditelja skrajne islamske skupine Džama Islamija, Abuja Bakarja Baširja. Britanske, ameriške in avstralske oblasti pa zopet pozivajo svoje državljane k previdnosti zaradi informacij o novih napadih.

Abu Bakar Bašir bi moral na zaslišanje, vendar iz zdravstvenih razlogov tega ne more storiti
Abu Bakar Bašir bi moral na zaslišanje, vendar iz zdravstvenih razlogov tega ne more storiti FOTO: Reuters

Omenjeni 64-letnik bi moral danes na zaslišanje v indonezijsko prestolnico Džakarta, njegovi odvetniki pa so sporočili, da tega iz zdravstvenih razlogov ne more storiti. V petek so namreč Baširja zaradi težav z dihanjem odpeljali v bolnišnico.

Abu Bakar Bašir bi moral na zaslišanje zaradi suma vpletenosti v niz napadov na cerkve po Indoneziji leta 2000.

Indonezijske oblasti za napad na Baliju znova obdolžile Al Kaido

Indonezijski obrambni minister Matori Abdul Džalil je znova potrdil vpletenost teroristične organizacije Al Kaida v bombni napad na indonezijskem otoku Bali, v katerem je 12. oktobra umrlo več kot 180 ljudi. Napad je označil za "zelo profesionalnega", zaradi česar meni, da je v napad vpletena "mednarodna teroristična organizacija, v sodelovanju ali v uskladitvi s kakšno indonezijsko teroristično skupino".

Policija je v okviru preiskave okoliščin napada zaslišala že 67 ljudi, med njimi več tujcev, vendar zaenkrat ni še nihče osumljen. Pri preiskavi napada na Baliju poleg indonezijske policije sodeluje tudi okoli sto tujih policistov in strokovnjakov, predvsem iz Avstralije.

Skupina Džamaja Islamija je osumljena izvedbe bombnega napada na Baliju, v katerem je umrlo več kot 180 ljud
Skupina Džamaja Islamija je osumljena izvedbe bombnega napada na Baliju, v katerem je umrlo več kot 180 ljud FOTO: POP TV

Džama Islamija, ki naj bi imela povezave s teroristično mrežo Al Kaida, je sicer osumljena izvedbe bombnega napada na Baliju 12. oktobra, v katerem je umrlo več kot 180 ljudi, več kot 300 ljudi pa je bilo ranjenih.

Silovita eksplozija je minulo soboto ob 23. uri po lokalnem času odjeknila v priljubljenem nočnem klubu v turističnem kraju Kuta. Po navedbah indonezijske policije je šlo za eksplozijo avtomobila bombe, po kateri se je vnel velik požar. Zaradi požara se je vdrla streha poslopja in pod seboj pokopala veliko število ljudi. Med žrtvami je bilo veliko tujcev, večinoma Avstralcev.

Le nekaj sekund pred tem je ročno izdelana bomba eksplodirala pred nekim drugim nočnim lokalom, oddaljenem kakih 30 metrov. Tretja bomba pa je eksplodirala blizu ameriškega konzularnega poslopja, ki pa ni terjala žrtev.

Avstralija, ZDA in Velika Britanija svarijo pred novimi napadi

Avstralske oblasti so danes znova pozvale svoje državljane, naj zapustijo Indonezijo. Avstralsko zunanje ministrstvo namreč domneva, da bi lahko v delih Džakarte, kjer je največ zahodnih turistov, prišlo do novih terorističnih napadov. Ministrstvo na svoji spletni strani še opozarja avstralske državljane, naj se v Indoneziji izogibajo vsaj lokalov. Avstralska vlada je bila po napadu na Baliju pogosto tarča očitkov, da svojih državljanov ni pravočasno posvarila pred nevarnostjo terorističnih napadov.

Tudi britanska vlada je sporočila, da se je nevarnost terorističnega napada na britanske državljane in britanske interese v jugovzhodni Aziji po napadu na Baliju pred tednom dni močno povečala. Britansko zunanje ministrstvo je zato na svoji spletni strani pozvalo Britance k veliki previdnosti med bivanjem v Indoneziji, Maleziji, Tajski, na Filipinih in Vzhodnem Timorju, še posebej na javnih mestih. Pazljivost je sicer potrebna tudi v Vietnamu, Laosu, Kambodži, Singapurju, Bruneju in Mjanmaru.

Turisti zapuščajo Indonezijo
Turisti zapuščajo Indonezijo FOTO: Reuters

Podobno kot Avstralija in Velika Britanija so storile tudi ZDA. Ameriški State Department je danes pozval ameriške državljane, naj zaradi verjetnosti novih terorističnih napadov in političnega nasilja ne potujejo v Indonezijo. Tisti, ki so že v Indoneziji, pa naj čimprej zapustijo državo. Po navedbah State Departmenta naj bi bilo ameriško veleposlaništvo v Džakarti obveščeno, da bi skrajneži lahko ciljali na ameriške interese, še posebej predstavnike Washingtona.

Ameriško obrambno ministrstvo je sicer v petek zvečer opozorilo, da se je terorizem v Indoneziji zadnje čase zelo razširil, in sicer predvsem v času po padcu nekdanjega diktatorja Suharta, ki je zatiral organizacije skrajnežev. Razcvet slednjih je po mnenju ameriških oblasti med drugim treba pripisati tudi finančni podpori in vplivom, ki prihajajo iz tujine.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10