Tujina

Aretirali na tisoče ljudi

Yangon, 03. 10. 2007 11.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mjanmarska hunta je le nekaj ur po odhodu posebnega odposlanca ZN spet začela obračunavati s protestniki.

Iz Mjanmara danes poročajo o velikem število policistov in pripadnikov vojske na ulicah večjih mest. Po trditvah posebnega odposlanca Združenih narodov za človekove pravice zadolženega za Mjanmar Paula Sergia Pinheira naj bi mjanmarske oblasti aretirale več tisoč ljudi.

Takoj potem, ko je posebni odposlanec Združenih narodov Ibrahim Gambari odpotoval iz Mjanmara, je tamkajšnja hunta spet pritisnila na protivladne protestnike. Očividci pravijo, da se je iz središča največjega mesta in nekdanje prestolnice države Yangon neznano kam odpeljalo kar osem tovornjakov s priporniki. V neki hiši v bližini pagode Švedagon, kjer so se več dni zapored zaključili protestni pohodi pod vodstvom budističnih menihov, je ostala le 13-letna deklica. Povedala je, da so njene starše odpeljali skupaj s številnimi sosedi. Sredi noči so jih nagnali na cesto in nato številne zajeli.

Izpustili menihe in nune

Mjanmarska hunta je aretirala več sto menihov.
Mjanmarska hunta je aretirala več sto menihov. FOTO: Reuters

Mjanmarska hunta je ponoči iz pripora izpustila 80 duhovnikov, poleg njih pa je na svobodi spet tudi 149 žensk, domnevno nun, in nekaj novinarjev. Duhovniki so se vrnili v svoj samostan Mingala Yama. Eden od njih je medijem dejal, da so jih zadrževali v nekdanjem vladnem inštitutu za tehnologijo na severu Yangona. Predstavniki vojaške hunte, ki je oblast nasilno prevzela pred skoraj 20 leti, so duhovnike med zasliševanjem mučili verbalno, ne pa tudi fizično, so ti potrdili po izpustitvi.

Vojaki vdirali v samostane

Demonstracije v podporo demonstrantom v Mjanmaru.
Demonstracije v podporo demonstrantom v Mjanmaru. FOTO: Reuters
Amnesty International Slovenije (AIS) ob podpori Šambala meditacijske skupine Ljubljana pripravlja v četrtek, 4. oktobra, med 16. in 17. uro na Šuštarskem mostu v Ljubljani protestni shod za Mjanmar.

Hunta je od začetka protivladnih demonstracij, ki zadnja dva tedna pretresajo to azijsko državo, vdrla v najmanj 15 samostanov na področju prestolnice Yangon, v katerih so aretirali več sto duhovnikov.

Ljudje, ki živijo v bližini samostanov, so povedali, da so predstavniki vojske ob aretacijah duhovnike tudi pretepali in brcali, ko so jih natovarjali v tovornjake in jih peljali na neznane lokacije. Izpuščeni duhovniki so sicer povedali, da so jih zasliševali podnevi in ponoči, vendar pa jih niso fizično mučili ali stradali, saj so imel na dan dva obroka.

Neimenovani diplomat, ki je obiskal samostan, je za tiskovno agencijo Reuters povedal, da je videl dokaze "hudega pretepanja“. Iz enega od samostanov so sicer sporočili, da je v spopadih s policijo, ki so se sicer malo umirili, v minulih dneh umrlo najmanj šest njihovih bratov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ivanz
04. 10. 2007 02.24
hehe, vi pa najdete heroje povsod... protesti se NISO začeli zato, ker bi menihi hoteli "demokracijo", ampak zaradi zelo preprostega razloga: cene nafte so poskočile, kar jih je tudi pognalo na ceste. drži, vlada je odgovorna za to, ampak od kje hudiča so sklepali že takoj od začetka, da hočejo "demokracijo"? to je prišlo dokaj pozneje in to ne s strani menihov. toliko o zahodnih medijih.
nintendo64@email.si
03. 10. 2007 22.55
Bi lahko Evropa kdaj kam svoje avione poslala, a ne?