Po besedah ameriškega podpolkovnika Stevea Russella gre za člana družine, ki sta predstavljala pomemben steber podpore strmoglavljenemu režimu Sadama Huseina, sedaj pa naj bi pomagala ostankom tega režima pri organizaciji napadov.
Na naftovodu v bližini iraškega mesta Al Tadži, približno 20 kilometrov severno od Bagdada, pa je prišlo do eksplozije, ki je povzročila hud požar. Gasilci so ga po dolgotrajnih prizadevanjih uspeli pogasiti, ni pa še znano, ali je šlo za nesrečo ali za sabotažo. Eksplozije na naftovodih v Iraku so sicer precej pogoste, v številnih primerih gre za gverilske napade.
Žrtve med ameriškimi vojaki
Neznanci so v kraju Dawr, jugovzhodno od Tikrita, napadli konvoj štirih vojaških vozil. Ubit je bil ameriški vojak, eden je ranjen, druge podrobnosti o incidentu za zdaj niso znane.
Predstavniki ameriške vojske pa so šele danes potrdili torkov napad na vojaški konvoj severno od Bagdada. Kot so pojasnili, je doma izdelana bomba v torek zvečer eksplodirala v mestu Taji. Pri tem je življenje izgubil en vojak, dva pa sta bila ranjena.
Ameriška vojska o strelih na novinarje
V poročilu o incidentu osrednje poveljstvo ameriške vojske v Katarju (Centcom) navaja, da naj bi enota ameriških vojakov, ki je bila tisti čas pod hudim sovražnim ognjem, dobila informacije, da naj bi bila v hotelu opazovalnica iraške vojske, od koder so sporočali cilje za iraške borce. Američani so se nato odločili uničiti to domnevno opazovalnico, toda dejansko so streljali na hotel z novinarji. Pri tem sta bila ubita dva snemalca.
Ameriški vojaki po incidentu sicer spoznali svojo zmoto, da na balkonu hotela Palestina niso likvidirali opazovalca iraške vojske, pač pa dva novinarja. Vendar pa so bile njune aktivnosti zelo podobne aktivnostim sovražnih borcev, še navaja Centcom v svojem poročilu o preiskavi dogodka.
Kot pojasnjuje Centcom, je nasprotnik tedaj v svojih vojaških operacijah nenehno uporabljal civilne stavbe in območja v mestu. Za svoje vojaške dejavnosti je uporabil tudi hotel Palestina in njegovo okolico. Celoten Bagdad je bilo bojišče. Kljub nenehnim opozorilom o veliki nevarnosti pa se je nekaj novinarjev odločilo, da bodo ostali v mestu, še navaja Centcom.
Smrt obeh kamermanov poročilo vseeno obravnava kot veliko tragedijo. ZDA so svojcem obeh novinarjev tudi sporočile najgloblje sožalje.
Turški vojaki v Irak tudi brez mandata ZN
Turčija naj bi bila po navedbah tamkajšnjih medijev pripravljena s svojimi vojaki sodelovati v mirovni misiji v Iraku tudi brez mandata Združenih narodov. V Irak naj bi po navedbah televizije CNN-Tuerk odšlo do 10.000 turških vojakov - in to z ali brez mandata ZN. Uradne potrditve teh navedb za zdaj sicer še ni.
Po navedbah turškega vladnega predstavnika so se v torek o napotitvi turških vojakov na mirovno misijo v Irak pogovarjali predsednik države Ahmet Necdet Sezer, premier Recep Tayyip Erdogan in zunanji minister Abdulah Guel, vendar niso sprejeli nobene odločitve.