Ruski preiskovalci so v torek sporočili, da je Vladimir Jevtušenkov v hišnem priporu, proti njemu pa poteka preiskava zaradi domnevne poneverbe. Sporen naj bi bil nakup naftnega podjetja Bashneft, ki ga je opravila njegova družba AFK Sistema.
Kot je letos poročal ruski gospodarski dnevnik Vedomosti, si je Bashnefta v svoji lasti želel tudi državni naftni gigant Rosneft, na čelu katerega je Igor Sečin, tesen zaveznik ruskega predsednika Vladimirja Putina. Rosneft je danes te navedbe zanikal.
Aretacija, ki je povzročila zaskrbljenost v poslovnih in političnih krogih v Rusiji, spominja na pregon nekoč vplivnega milijarderja Mihaila Hodorkovskega, prvega moža nekdanjega naftnega velikana Jukosa, ki je zaradi obsodbe, ki jo sam označuje za politično motivirano, v zaporu preživel deset let.
Hodorkovski je v danes objavljenem pogovoru za Vedomosti s prstom pokazal na Sečina in menil, da aretacija Jevtušenkova kaže na to, da Putin izgublja nadzor nad domačo politiko.
"V tem vidim popolno izgubo nadzora s strani predsednika, ki preprosto ne vidi, kaj se mu dogaja pred nosom," je dejal. "Če bi videl, dvomim, da bi tako napačno presodil situacijo in izdal tovrsten ukaz," je menil. "Še vedno upam, da se bo naš predsednik na neki točki odtrgal od svojih novih osvojitev in spregledal, kaj se dogaja v državi," je še dejal in dodal, da gre v primeru Jevtušenkova po njegovem prepričanju zgolj za komercialen interes v naftni industriji in ne za političen konflikt.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.