Argentina se bo zaradi britanske "militarizacije" glede Falklandskega otočja uradno pritožila pri Združenih narodih, je napovedala predsednica Cristina Fernandez de Kirchner na srečanju s poslanci, višjimi uradniki in veterani vojne za Falklandsko otočje.
V svojem nagovoru je Fernandez De Kirchnerjeva Veliko Britanijo obtožila ponovne militarizacije južnega Atlantika. "Pritožili se bomo v Varnostnem svetu in pri Generalni skupščini ZN, saj ta militarizacija predstavlja nevarnost mednarodni varnosti. Namestitve ultramodernega rušilca skupaj s prestolonaslednikom, ki bi ga sicer radi videli v civilni vlogi, ne moremo razumeti drugače," je povedala.
Britanskega premierja Davida Camerona pa je prosila, naj da priložnost miru. Kasneje se je že odzvalo britansko zunanje ministrstvo, ki je zapisalo, da so prebivalci Falklandskega otočja svobodni pri izbiri svoje prihodnosti, zato z Argentino ne bo nobenih pogovorov o samostojnosti, dokler si tega ne bodo zaželeli prebivalci otokov.
Britanska medijska hiša BBC pa piše, da se izjava argentinske predsednice sklada z zadnjimi argentinskimi poskusi internacionalizacije vprašanja Falklandskih otokov. Argentinska vlada je namreč dobila podporo držav, kot sta Brazilija in Urugvaj, ki sta v svojih pristaniščih že prepovedali vplutje ladjam z zastavo Falklandskega otočja. Pred kratkim je podporo Argentini glede otočja napovedal tudi čilski zunanji minister.
VB ne dvomi v suverenost na otokih
Velika Britanija, ki je sicer stalna članica Varnostnega sveta ZN s pravico veta, se je odzvala z besedami, da se z Argentino glede Falklandskih otokov ne bo pogajala. "Velika Britanija ne dvomi v svojo suverenost na Falklandskih otokih," so sporočili z britanskega zunanjega ministrstva in poudarili, da njihovo stališče odraža tudi načelo samoodločbe narodov, kot je opredeljeno v ustanovni listini ZN. "Prebivalci Falklandskih otokov so Britanci po svoji izbiri. Pri določanju svoje prihodnosti imajo proste roke in z Argentino se o suverenosti (otokov) ne bomo pogajali, razen v primeru, da bodo tako željo izrazili otočani," so še sporočili z britanskega zunanjega ministrstva.
Falklandsko otočje je v britanskih rokah že od leta 1833. Leta 1982 je britanska vojska tudi porazila argentinsko in tako obdržala nadzor na otočju. Odnosi so se zaostrili zaradi britanskih naftnih vrtin pred obalo Falklandskih otokov. Napetosti pa so se znova pojavile v zadnjih dneh. V Argentini in na otočju so se namreč burno odzvali, ko je na otočje prispel britanski princ William. Ta naj bi le sodeloval v vajah reševanja, ki naj bi jih opravil kot pripadnik helikopterskih enot. Zaradi omenjenega odziva je Velika Britanija na območje poslala svoj najmodernejši rušilec, poleg njega pa tudi eno novejših jedrskih podmornic.
KOMENTARJI (208)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.