Argentinski predsednik Duhalde je večino ministrov izbral iz vrst svoje peronistične stranke in iz gospodarstva, , medtem ko je opoziciji pripadel le položaj ministra za pravosodje in človekove pravice, ki ga je zasedel član skrajne Državljanske zveze nekdanjega predsednika Fernanda De la Rue Jorge Vanossi.
Duhalde je iz vrst peronistične stranke, položaj pa je nastopil v sredo kot peti argentinski predsednik v dveh tednih. Duhalde obljublja, da bo skušal državo popeljati iz hude krize, ki jo pesti že 43 mesecev.
Minister za proizvodnjo je postal Jose de Mendiguren, medtem ko je kot vodja kabineta prisegel Jorge Capitanovich, mlad ekonomist, ki je bil v prejšnji vladi 48 ur na položaju gospodarskega ministra. Novi minister za gospodarstvo je postal ugledni ekonomist Jorge Remes Lenicov, ki je bil v letih od 1989 do 1997 minister za gospodarstvo v provinci Buenos Aires, kot zunanji minister pa je prisegel guverner Buenos Airesa Carlos Ruckauf.
Ena prvih potez, ki jih pričakujejo od nove vlade, je razglasitev zakona o devalvaciji pesa, ki je bil z zakonom iz leta 1991 vezan na dolar v razmerju ena proti ena. Po poročanju medijev naj bi nova vlada za obdobje prvih 90 dni določila novo menjalno razmerje ena proti 1,30 ali 1,40. Kot je poročal časnik Clarin, naj bi v tem obdobju vlada skušala pridobiti paket pomoči od Mednarodnega denarnega sklada v višini 15 milijard dolarjev.
Duhalde je že pred tem obljubil, da bo zaščitil prihranke ljudi, ki imajo od 1. decembra omejen dostop do svojih prihrankov na bankah (dvignejo lahko največ 250 dolarjev na teden). Kot je še zatrdil, ne bo sledil ekonomskemu modelu, ki je večji del državljanov pahnil v revščino in obup, pač pa bo postavil nove temelje za večjo gospodarsko rast in ustvarjanje novih delovnih mest.
Vlada pripravlja nov gospodarski program
Nova vlada bo v petek predstavila gospodarski program, pri čemer opazovalci pričakujejo razglasitev zakona o devalvaciji pesa. Peso je bil z zakonom iz leta 1991 vezan na dolar v razmerju ena proti ena. Po poročanju medijev naj bi nova vlada za obdobje prvih 90 dni določila novo menjalno razmerje ena proti 1,30 ali 1,40. Kot je poročal časnik Clarin, naj bi v tem obdobju vlada skušala pridobiti paket pomoči od Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v višini 15 milijard dolarjev. Novi vodja argentinskega kabineta Capitanich je glede gospodarskega programa danes le napovedal, da je cilj nove vlade zagotoviti socialni mir, ponovno vzpostaviti politično avtoriteto in postaviti temelje za nov gospodarski in socialni model, podrobnosti gospodarskega programa, ki ga bo v petek predstavil novi minister za gospodarstvo pa ni želel navesti. Argentina je sicer pred tedni zamrznila izplačevanja zunanjega dolga, ki znaša 132 milijard dolarjev.
Novi minister za gospodarstvo Lenicov, ki je naklonjen prerazporeditvi velikega javnega dolga Argentine, naj bi kmalu po petkovi predstavitvi gospodarskega programa odpotoval v Washington, kjer se bo pogajal o obnovi mednarodne pomoči Argentini. Tiskovni predstavnik IMF Bill Murray je danes dejal, da je Mednarodni denarni sklad pripravljen tesno sodelovati z novo argentinsko vlado, da bi ji pomagal pri soočenju s ekonomskimi problemi. Pri tem je še povedal, da "nima kaj reči" glede navedb argentinskega tiska, po katerih naj bi Buenos Aires od IMF skušal izpogajati nov kredit v višini 15 milijard dolarjev.
Brazilski predsednik Fernando Henrique Cardosa se je izrekel za mednarodno podporo Argentini, o čemer naj bi se pogovarjal tudi z ameriškim kolegom Georgeom Bushem. Prihodnji teden, 11. januarja, naj bi sicer v Buenos Airesu potekalo vrhunsko srečanje južnoameriškega skupnega trga Mercosur, katerega glavna tema naj bi bila prav kriza v Argentini.
Dogodki, ki so pripeljali do tokratne argentinske vlade
Nova vlada je prisegla dan zatem, ko sta oba domova parlamenta z visoko podporo za novega predsednika države izvolila senatorja in nekdanjega predsedniškega kandidata Duhaldeja. Na položaju naj bi ostal do rednih predsedniških volitev, ki bodo 10. decembra 2003, torej do konca mandata De la Rue, ki je 20. decembra lani odstopil zaradi hude finančne in gospodarske krize, ki je po vsej državi sprožila nasilne nemire in proteste, ki so zahtevali 30 življenj. Poslanci so se namreč odločili, da predčasnih volitev, ki naj bi bile 3. marca letos, ne bodo pripravili. V nastopnem govoru je Duhalde priznal, da je Argentina izmučena in finančno zlomljena, obljubil pa oblikovanjem novega gospodarskega modela, s katerim bodo obnovili proizvodnjo in oblikovali milijon novih delovnih mest.
Parlament je 60-letnega Duhaldea izvolil potem, ko je njegov predhodnik, prav tako peronist, začasni predsednik Adolfo Rodriguez Saa 30. decembra lani odstopil zaradi novih socialnih nemirov in pomanjkanja podpore v lastnih vrstah. Zatem je od 31. decembra začasno naloge predsednika opravljal vodja poslanske zbornice Eduardo Camano.