Tujina

Argentinke za pravico do splava

Buenos Aires, 08. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

<em>"Moja najboljša prijateljica je po nestrokovno opravljenem splavu izkrvavela,"</em> je le en primer neuspešnega opravljanja nezakonite umetne prekinitve nosečnosti.

Skupina žensk, ki še vedo ostro nasprotuje umetnim prekinitvam nosečnosti (Foto: Reuters)
Skupina žensk, ki še vedo ostro nasprotuje umetnim prekinitvam nosečnosti (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Takšnih sporočil je v Argentini od decembra lani polno na svetovnem spletu, kar je nenavadno, saj je v tej skrajno katoliški deželi umetna prekinitev nosečnosti prepovedana z zakonom, tako kot v vseh latinskoameriških državah, razen na Kubi. Dovoljen je le izjemoma, kadar je v nevarnosti življenje matere ali kadar gre za duševno prizadeto žensko, ki je bila posiljena.

V Urugvaju je bila legalizacija splava lani zaradi pičle večine pri glasovanju v senatu zaenkrat zaustavljena, kar pa bi se pod novo levosredinsko vlado zdaj utegnilo spremeniti. Zdravniki so vsaj zavezani k temu, da ženskam, ki so splavile, nudijo medicinsko pomoč. Tudi v Urugvaju so nestrokovno opravljeni splavi glavni vzrok smrti pri nosečih ženskah.

Irene Ocampo sodi med pobudnice Informacijske mreže argentinskih žensk (RIMA), ki na spletni strani www.rima.org zbira pričevanja o splavih. "V Franciji in Nemčiji so takšna pričevanja prinesla prelomnico," je povedala. "Pokazati moramo svoj obraz. Na tej celini ni nobene Nizozemske ali Velike Britanije, ki bi z liberalnimi pravili vplivale na razmere."

Počasni premiki na bolje?

Razprava o prekinitvi nosečnosti sicer počasi pridobiva na pomenu. Argentinski minister za zdravstvo Gines Gonzales Garcia, tudi sam zdravnik, se je izrekel za legalizacijo splava, kakor tudi vpeljavo spolne vzgoje v šole ter brezplačno razdeljevanje kondomov. "Če bi bil splav legaliziran, bi lahko rešili veliko mater," je povedal minister.

Vlada predsednika Nestorja Kirchnerja zdaj tvega celo neposreden spor z Vatikanom, saj je argentinski vojaški škof Antonio Baseotto presodil, da bi morali ljudem, ki imajo na splav in kontracepcijo tako liberalne poglede kot minister za zdravstvo, obesiti za vrat kamen in jih vreči v morje.

"Imela sem splav." "Moji gospodinjski pomočnici sem omogočila splav."

To je bilo celo za Kirchnerja preveč, kajti takšne grožnje spominjajo na brutalne postopke vojaške diktature. Kirchner, ki se sam označuje za nasprotnika splava, je Vatikan tudi uradno zaprosil za odpoklic Baseotta. Vojaški škof svojo plačo sicer res dobiva od argentinske države, vendar ga imenuje Vatikan.

"Kampanjska tema"


Borke za ženske pravice, zbrane okrog Irene Ocampo, pa tudi političarke iz različnih strank želijo splav uvrstiti med teme svojega predvolilnega boja letošnjih parlamentarnih volitev. Dogaja pa se tudi v nekaterih sosednjih državah; v Braziliji naj bi prenovili zakonodajo, ki že zdaj dovoljujejo splav v primeru posiljenih žensk.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10