"To niso pogajanja, to ni dialog. To je izsiljevanje legitimne državne oblasti," je dejal predsednik armenske vlade Serž Sargsjan in zapustil pogovor z Nikolo Pačinjanom. Ta se je nato pridružil protestom, ki so jih potem s silo razgnali policisti. Uporabili so tudi šok granate in aretirali več deset protestnikov. Med njimi naj bi bil tudi Pačinjan, a je policija to potem zanikala. Kot poslanec armenskega parlamenta Pačinjan sicer uživa poslansko imuniteto, ki mu jo lahko odvzame le parlament.
"Razmere v Armeniji so se spremenile. Nimate več moči, ki vam je bila dodeljena. V Armeniji se je oblast prenesla na ljudi,'' je po pisanju Guardiana Pačinjan povedal premierju.
Protesti uperjeni proti nekdanjemu predsedniku države in aktualnemu predsedniku vlade Sargsjanu sicer vztrajajo že deseti dan. Od minulega petka dalje potekajo tako v Erevanu kot v nekaterih drugih mestih. Sprožila jih je parlamentarna večina, ki je Sargsjana predlagala za novega mandatarja. Parlament ga je za predsednika vlade potrdil v torek.
Sargsjan je sicer v času opravljanja predsedniške funkcije polpredsedniški sistem zamenjal s parlamentarnim, s čimer se je izognil omejitvi mandatov kot jih predvideva armenska ustava.
Na čelu protestov je 42-letni poslanec Pačinjan, nekdanji novinar in dolgoletni član opozicije. Nekaj časa je bil tudi zaprt zaradi sodelovanja na protestih proti Sargsjanu leta 2008, v katerih je umrlo deset ljudi.
Pačinjan in njegovo politično gibanje želi Sargsjana odstaviti, ob tem pa zaščititi demokratične institucije pred grožnjo avtoritarizma.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.