
Potem ko sta ZDA in Francija sinoči v Varnostnem svetu Združenih narodov vložili osnutek resolucije o sankcijah proti Siriji, se je sirski predsednik Bašir al Asad omehčal. Vladam v Washingtonu, Londonu in Parizu je zagotovil, da bo "pred sodišče postavil vsakega Sirijca, ki mu bodo konkretno dokazano, da je sodeloval pri tem zločinu".
Glede trditev o vpletenosti v umor nekdanjega libanonskega predsednika vlade Rafika Haririja je sporočil, da je Sirija "nedolžna".
Čeprav je Asad zagotovil sodelovanje sirske vlade s preiskovalci ZN, pa je hkrati posvaril pred morebitno politično zlorabo preiskave. To naj bi imelo "resne posledice na že tako napete razmere" na Bližnjem vzhodu.

Po poročanju Washington Posta, ki se sklicuje na diplomatske vire, pa obstaja dve različici Asadovega pisma: v pisanju, ki ga je poslal ostalim članicam varnostnega sveta manjka zagotovilo, da bo Sirija pred sodišče postavila tiste, ki jim bodo dokazali sodelovanje pri umoru nekdanjega libanonskega predsednika.
Predlog ostrih sankcij proti Siriji
ZDA in Francija sta sinoči v VS ZN vložile nov osnutek resolucije, s katero bi proti Siriji uvedli gospodarske sankcije zaradi nesodelovanja s preiskovalci ZN glede umora premiera Haririja. Državljane Sirije, katerih država naj bi bila vmešana v njegov umor, bi tako lahko doletela prepoved potovanj iz države, grozi pa tudi zamrznitev vseh državnih sredstev v tujini.
Omenjena resolucija temelji na poročilu o preiskavi Haririjeve smrti, ki ga je prejšnji teden objavil posebni preiskovalec ZN, nemški tožilec Detlev Mehlis. Kot je ugotovil Mehlis, naj bi za Haririjevo smrtjo v siloviti eksploziji na ulicah Bejruta 14. februarja stala sirska tajna služba in njeni libanonski sozarotniki.

Resolucija ni usmerjena na splošno proti Siriji, ampak proti posameznim osebam. Damask bi tako moral prijeti vse osumljence in omogočiti Mehlisovi komisiji, da jih zasliši. Enako naj bi veljalo tudi za predstavnike Sirije, ki so trenutno izven države.

Sirija se ne sme vmešavati
Prav tako bi se morala Sirija vzdržati vmešavanja v notranje zadeve Libanona in prenehati z vsemi dejavnostmi, ki bi lahko privedle do destabilizacije te države. Damask bi bil tako po tej resoluciji obvezan spoštovati suverenost, ozemeljsko celovitost in politično neodvisnost, ali pa bi tvegal uvedbo sankcij.
Washingtonu in Parizu za zdaj verjetno še ne bo uspelo uresničiti groženj s sankcijami proti "Sircem in njihovim libanonskim pomočnikom". Rusija in Kitajska sta namreč v minulih dneh dale jasno vedeti, da bi bile kazenske sankcije še prezgodnje. Tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan je v torek nakazal, da bi bilo bolje, če bi se za reševanje spora najprej izkoristila vsa diplomatska sredstva, ki so na voljo.
Sirski veleposlanik pri ZN Fajsal Mekdad je v torek na razpravi o Mehlisovem poročilu v VS ZN znova zavrnil vsakršno krivdo za umor Haririja. Ob tem je posredno obtožil ZDA, da preiskavo o Haririjevi smrti uporabljajo le za izgovor, da bi Sirijo stisnile v kot. Tudi sirski predsednik Bašir al Asad se je odzval zaradi Mehlisovega poročila in se po telefonu pogovarjal tudi z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom, ki je pohvalil sirsko sodelovanje s komisijo. Asad je poudaril, da "nekatere članice VS ZN ne bi smele manipulirati" z Mehlisovim poročilom.