Sirski režim je izgubil temeljni čut za človečnost in nima več nobene legitimnosti, je dejal generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun, ki je govoril o domnevnem pokolu, v katerem naj bi bilo v vasi Al Kubeir ubitih približno 90 vaščanov. Opisal ga je z besedama šokantno in gnusno, hkrati pa pozval, da se odgovorne privede pred roko pravice.
Povedal je tudi, da opazovalci ZN, ki so v Siriji, niso smeli na kraj prizorišča, ob poskusu, da bi to storili, pa so nanje celo streljali, je pojasnil. Zopet je opozoril, da je Sirija na točki preloma, vse bolj pa je realno, da bo zapadla v državljansko vojno. Poboje naj bi ob podpori vojske, ki je vdana predsedniku Bašarju al Asadu, izvajala milica šabiha.
"Zadnji množični poboji kažejo vzorce, ki bi jih lahko pripisali zločinom proti človečnosti. Sirski narod krvavi. Ljudje so jezni. Želijo pa si miru in dostojanstva. Predvsem pa si želijo ukrepanja," je po zaprti seji Varnostnega sveta ZN menil Ki Mun. "Kolikokrat jih moramo še obsoditi in kolikokrat bomo morali še izraziti ogorčenje," je vprašal. Sicer so ga članice VS zaprosile, da oblikuje različne predloge za preprečevanje krize v Siriji.
VS je nagovoril tudi posebni odposlanec ZN za Sirijo Kofi Anan, ki je tudi avtor vse bolj spodletelega načrta za dosego miru v Siriji. Ban Ki Mun pravi, da je načrt še vedno v središču prizadevanj za rešitev krize, zaradi poslabšanja položaja pa je po njegovem mnenju vse bolj nujna dodatna mednarodna razprava.
Anan je na seji po besedah diplomatskih virov Varnostni svet pozval, naj se poenoti in pritisne na sirske oblasti, da uresničijo zaveze mirovnega načrta, saj bodo v nasprotnem primeru Siriji zavladali surova represija, pokoli, nasilje in državljanska vojna.
Tudi uradni Peking je danes tako sirske oblasti kot tudi upornike pozval, naj uresničijo Ananov načrt. Kitajska ostro obsoja žrtve med civilisti in poziva, da se odgovorne kaznuje, je dejal predstavnik zunanjega ministrstva.
Anan na srečanju s Clintonovo za dodaten pritisk na sirski režim
Anan se je nato v Washingtonu sestal z ameriško državno sekretarko Hillary Clinton, s katero je razpravljal o tem, kako "dodatno pritisniti na vlado in strani, da bi uresničile mirovni načrt". Dodal je, da vsi iščejo rešitev, vendar je izrazil dvom v uspeh svojega načrta. "Nekateri pravijo, da je načrt morda mrtev. Je težava v načrtu ali v uresničevanju? Če je v uresničevanju, kako naj se vrnemo na pravo pot? Če je težava v načrtu, kakšne možnosti imamo?" se je vprašal.
Poudaril je, da zdaj razpravljajo o vseh teh vprašanjih, preučujejo pa tudi možnosti, kako v sodelovanju z drugimi državami v regiji in drugod po svetu doseči cilje.
V spopadih danes umrlo najmanj 20 ljudi
Medtem pa je danes v spopadih v Siriji umrlo najmanj 20 ljudi, so sporočili iz Sirskega observatorija za človekove pravice. Spopadi so se začeli v mestni četrti Kfar Susa, predelu Damaska, kjer je protirežimsko razpoloženje zelo močno. Eksplozije pa so odjeknile tudi v četrtih Mazeh in Al Kadam.
V več mestih, med drugim tudi v Damasku in Alepu, pa so potekale množične demonstracije. Vladne sile so nad protestniki morale uporabiti solzivec.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.