Ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange, ki se je pred "roko pravice" zatekel v varno zavetje ekvadorskega veleposlaništva v Veliki Britaniji, je s tem ustvaril pravi trend.
"Zaradi daljšega nadlegovanja in ustrahovanja" je namreč veleposlaništvo Južne Afrike na Madagaskarju v svoje prostore sprejelo dva novinarja in enega tehnika opozicijskega radia Free FM. "Potrjujemo, da smo se odločili azil ponuditi novinarjem radia Free FM. Vzrok je dolgotrajno in nenehno nadlegovanje novinarjev in drugega osebja s strani oblasti, pa tudi zaprtje omenjenega radia," so zapisali v izjavi za javnost. Imen novinarjev niso navedli.
Free FM je glavna opozicijska radiopostaja tega otoka v Indijskem oceanu, ki so jo julija prostovoljno ukinili, kot razlog pa navedli vojaško ustrahovanje. Njegovo direktorico Lalatiano Rakotondrazafy in še eno novinarko so maja pridržali, ker sta oddajali program, ki je kritiziral predsednika Andryja Rajoelina. Rakotondrazafyjeva, nekoč njegova podpornica, mu je očitala, da je enako slab kot njegov predhodnik Marc Ravalomanana. Narod na otoku je namreč vse, odkar je Rajoelina leta 2009 s pomočjo vojske zrušil svojega predhodnika Ravalomanana, v politični krizi.
"Južnoafriška razvojna skupnost (SADC) in njeni partnerji so zelo zaskrbljeni zaradi nenehnega ustrahovanja medijev s strani oblasti," so še zapisali na veleposlaništvu. "Ta nesprejemljiva dejanja pomenijo očitno in resno kršitev v času, ko bi si vse vpletene strani morale prizadevati za ukrepe, ki bi vodili k miru."
Da so bili obveščeni o treh osebah iz radia Free FM, ki so od 1. avgusta na južnoafriškem veleposlaništvu, je potrdilo tudi zunanje ministrstvo Madagaskarja.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.