Tujina

Aštianijeva bo tožila nemška novinarja

Teheran, 03. 01. 2011 11.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sodbo zoper 43-letno Aštianijevo, ki je zaradi prešuštva obsojena na smrt s kamenjanjem, bodo mogoče opustili. Še vedno pa ji grozi smrt z obešanjem zaradi sodelovanja pri umoru moža.

Irančanka, Sakineh Mohammadi Aštiani, ki je obsojena na smrt s kamenjanem, se mogoče ne bo soočila s svojo kaznijo, so namignile pravosodne oblasti. V zadnjem preobratu te zgodbe je tožilec vzhodne azerbajdžanske province dejal, da je ''mogoče'', da bodo prvo sodbo opustili, ni pa komentiral možnosti, da bi Aštianijevo namesto kamenjanja usmrtili z obešanjem.

Ni namreč prvič, da je težko ločiti resnico od reklame, ki jo, da bi se polegla mednarodna jeza, ponuja oblast. Mednarodna javnost je primer namreč močno obsodila in izpostavila kršenje človekovih pravic v tej islamski deželi. Nenavadno pa je to, da so oblasti 43-letni Aštianijevi včeraj dovolile, da je odšla iz zapora in nagovorila tuje medije.

Sakineh Aštiani in njen sin Sadžad Gaderzadeh
Sakineh Aštiani in njen sin Sadžad Gaderzadeh FOTO: Reuters

Kot je povedala, namerava tožiti dva nemška novinarja, ki so ju aretirali pred dvema mesecema in ju obtožili vohunjenja. Novinarji 43-letnici niso smeli postavljati vprašanj.

Prejšnji mesec je namreč zavladala evforija, ko so iranski mediji namignili, da naj bi Aštiantijevo izpustili, da bi njeni privrženci izgubili zaupanje vanjo, ko bi videli, da je sodelovala pri dokumentarcu o njenem primeru. Film prikazuje njeno priznanje, da je sodelovala pri umoru, vendar njeni podporniki dvomijo o verodostojnosti njenih izjav.

Kot je znano, so Aštiantijevo leta 2006 obtožili prešuštva in jo obsodili na smrt s kamenjanjem. Lansko leto so ji to kazen znižali, vendar bi jo še vedno lahko obesili zaradi sodelovanja pri moževem umoru. Njeni sorodniki in privrženci verjamejo, da je ostala živa le zaradi močnega zanimanja mednarodne javnosti.

Med zadnjimi podpisniki peticije o njeni izpustitvi so med drugim nemški zunanji minister Guido Westerwelle, finančni minister Wolfgang Schäuble in nogometaš Franz Beckenbauer.

Sakineh Aštiani
Sakineh Aštiani FOTO: Reuters

Aštiantijeva je povedala novinarjem, da sta jo nemška novinarja osramotila. Novinarja so, potem ko sta intervjuvala njenega sina, ki so ga prav tako pridržali, vendar ga nato izpustili, aretirali. Iran trdi, da sta Nemca vstopila v državo s turističnima vizama in nista imela potrebnih akreditacij.

Pomočnik urednika nemškega medija Michael Backhaus je povedal, da se mu ''zdi čudno, da bi žensko, ki so jo v Iranu obsodili na smrt, spustili iz zapora za nekaj ur, da bi zahodnim medijem povedala, da ne želi govoriti z mediji, ki želijo poročati o njenem primeru''.

Aštiantijeva je sicer zanikala, da bi jo v zaporu mučili in kritizirala Mino Ahadi, vidno nasprotnico kamenjanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

POMAGAM_TI
03. 01. 2011 20.03
evo, spet boste liberalci nasrkal, ker ste hoteli ubogi hotnici pomagat... zdej vas bo pa tožila... če bi mene, bi prvi vrgel kamen vanjo...
Wisen
03. 01. 2011 19.53
Glede na zadnji stavek je ta ženska ali izjemno neumna... ali pa so jo dost zmanipuliral, da je šla kritizirat nekoga ki je proti kamenjanju.
slosap@yahoo.de
03. 01. 2011 12.00
Iran je grd, ker vse pelje dvotirno in vse je v bistvu igra šaha. Navzven kot demokratična država, navznoter kot država s šeriatskim pravom... Stalne igrice, stalno izsiljevanje, nikoli sprememb, same prepovedi...Pa bil sem tam in vem kako funkcionirajo...
MERDE-AVE-MERDE
03. 01. 2011 11.34
To zgodbo je ful forsiral v javnost Sarko, in kako je Iran grd, da pa je verjetno sodelovala pri umoru moža pa ni omenil. Še vedno mislim da tej ženski ne bo hudega.