Atlantis je svojo zadnjo pot v vesolje začel 8. julija, končal pa jo je danes ob 11.57 po našem času s pristankom v ameriškem vesoljskem izstrelišču Cape Canaveral na Floridi. Za krmilom raketoplana je sedel poveljnik Chris Ferguson, ob njem je bil pilot Doug Hurlex, za njima pa sta sedela strokovnjaka za misije Sandy Magnus in Rex Walheim.
Atlantis se je na Zemljo vrnil prek južnega Pacifika, obšel je El Salvador in Mehiški zaliv, pot je nadaljeval prek Floride in poletel nad mestom Titusville, nato pa se je spustil na pristajalno stezo 15.
"Atlantis je doma, njegova pot je končana. Zapisal se je v zgodovino," je ob pristanku sporočil nadzornik poleta v Cape Canaveralu. "Po več kot 30 letih služenja svetu si je raketoplan zaslužil svoje mesto v zgodovini. Zdaj se je zadnjič ustavil," je odgovoril poveljnik Atlantisa Ferguson. "Amerika ne bo nehala raziskovati," je še poudaril.
Atlantis se je na Zemljo vrnil z Mednarodne vesoljske postaje (ISS), poleg astronavtov pa je z ISS pripeljal še dobrih 2,5 tone odpadkov in nepotrebnega materiala.
S pristankom je Atlantis ne le končal svojo 13-dnevno misijo na ISS, ampak tudi zaprl poglavje o Nasinih raketoplanskih programih. Zaradi tega bo v prihodnjih dneh brez službe ostalo več kot 3000 ljudi. Sam program se uradno sicer ne bo končal še en mesec, potem pa bo trajalo še nekaj let, da zaključijo z vsemi aktivnostmi, kot je arhiviranje več desetletij zbranih podatkov.
Zadnja misija Atlantisa je bila 135. misija raketoplanov od aprila 1981, ko je v vesolje poletela Columbia, in 37. polet raketoplanov na ISS. Od aprila 1981 je šlo z raketoplani v vesolje 355 astronavtov, ki so skupaj prepotovali 870 milijonov kilometrov. Atlantis bo svojo "kariero" končal natanko 42 let po tem, ko je Američan Neil Armstrong kot prvi človek stopil na Luno.
Atlantis bo po vrnitvi z zadnje poti v vesolje razstavljen v Kennedyjevem vesoljskem centru. V ZDA bo nato najmanj tri ali pet let vladalo zatišje glede potovanj ljudi v vesolje. Ameriški astronavti se bodo v vesolje poslej vozili z ruskimi raketami sojuz, pozneje pa s plovili enega ali dveh ameriških zasebnih podjetij SpaceX in Virgin Galactic.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.