Tokrat bo Avstrija vložila tudi zahtevo po izdaji začasne odredbe o prenehanju izvajanja odločitve komisije, ki se je konec julija odločila, da ne bo omejila tovornega prometa čez Avstrijo oziroma ne bo znižala števila ekotočk, ki so v letu 2002 za tranzit na voljo državam članicam Evropske unije. Avstrijska vlada je s to odločitvijo podprla zahteve prometnega ministra Mathiasa Reichholda in več deželnih glavarjev. "Ravnanje komisije je proti prebivalcem Avstrije," je ob tem izjavil prometni minister Reichhold, ki je današnjo odločitev vlade pozdravil. Kot je dodal, se je Avstrija za takšen ukrep odločila zato, da uveljavi pravice, ki si jih je zagotovila v pristopni pogodbi, poleg tega pa želi, kot je še dodal minister, "ljudi in okolje zaščititi pred negativnimi posledicami tranzitnega prometa".
Kot omenjeno, se je Evropska komisija konec julija v nasprotju z zahtevami Dunaja odločila, da ne bo znižala števila ekotočk, ki so letos za tranzit skozi Avstrijo na voljo članicam EU. Takšno odločitev je komisija sprejela kljub temu, da ji je Avstrija predložila podatke, skladno s katerimi naj bi bila v lanskem letu presežena zgornja meja za tranzit tovornih vozil, težjih od 7,5 tone, ki si jo je Dunaj v pristopni pogodbi države k EU izposloval do leta 2003.
Skladno s pristopno pogodbo naj namreč število tranzitnih prehodov tovornjakov čez državo na podlagi sistema ekotočk ne bi smelo biti višje od 108 odstotkov glede na raven tranzita iz leta 1991. Če je ta raven presežena, pa naj bi bilo število ekotočk za članice v naslednjem letu znižano.
Pri tem velja omeniti, da si Avstrija močno prizadeva ohraniti sistem ekotočk tudi po letu 2003, pri čemer pa nima posebne podpore med drugimi državami članicami. Z blokiranjem pristopnih pogajanj s kandidatkami o prometu je konec lanskega leta dosegla, da je Evropska komisija predložila podaljšanje sistema ekotočk, ki vsaj delno omeji tranzit čez državo, tudi po letu 2003, vendar brez zgornje meje 108 odstotkov. Predlog komisije zaenkrat še ni sprejet.