Od 1. januarja v Avstriji podnevi ni več obvezna uporaba žarometov, je pa obvezna zimska oprema med 1. novembrom in 15. aprilom. Kazen za telefoniranje za volanom brez ustrezne opreme bo voznike namesto dosedanjih 25 stala 50 evrov. V naši severni sosedi bodo sicer v letošnjem letu postopoma uvedli še nekaj sprememb prometnih predpisov.

Med pomembnejšimi spremembami za tujce bo uvedba plačevanja kazni po vsej Evropski uniji, ki stopi v veljavo marca, tako da bo moč kazni za prometne prekrške v znesku nad 70 evrov plačati v katerikoli članici povezave.
Z julijem bodo ob nakupu novega vozila v Avstriji uvedli tako imenovan sistem bonus-malus, po katerem se bo začetna cena vozila lahko znižala ali zvišala glede na količino izpustov toplogrednih plinov. Tako bodo kupci osebnih avtomobilov z manj kot 120 grami izpustov ogljikovega dioksida na kilometer vožnje dobili 300 evrov bonusa, za avtomobile z izpusti med 120 in 180 grami ne bo sprememb, medtem ko bodo za avtomobile z izpusti nad 180 grami izpustov CO2 na kilometer vožnje zaračunali po 25 evrov na gram izpustov. Leta 2010 naj bi mejo za maluse znižali na 160 gramov CO2. 300 evrov malusa pa bodo morali plačati tisti, ki bodo od julija dalje kupili dizelsko vozilo brez filtrov za trdne delce.
Na Dunaju in v delih Spodnje Avstrije ter Gradiščanskega bo od julija prepovedan promet za tovornjake, ki so bili proizvedeni pred letom 1992. Izjema bo veljala za oldtimerje.
Od septembra bo moral biti v avtobusih, ki prevažajo šolarje, sedež za vsakega otroka, predvidoma decembra pa se bo povečala cena vinjete za avstrijske avtoceste.

Med spremembami, katerih datum še ni določen, so tudi kazen najmanj 70 evrov za prekoračitev dovoljene hitrosti za več kot 30 kilometrov na uro in ostrejše kazni za vožnjo pod vplivom alkohola.
Strožje kazni tudi pri nasSlovenska novela zakona o varnosti cestnega prometa, ki zvišuje globe za nekatere prometne prekrške, je sicer še v obravnavi. Njen glavni cilj je zmanjšanje števila prometnih nesreč z najhujšimi posledicami.
Vlada je predlagala bistveno povišanje kazenskih točk in glob za prekrške, povezane s prekoračitvijo hitrosti, nepravilnim prehitevanjem ter vožnjo pod vplivom alkohola oziroma drugih opojnih snovi. Za najhujše prekrške je kot sankcija za kršitelja predviden tudi zaseg motornega vozila. Predvidena je tudi nova oblika vozniškega dovoljenja, ki naj bi se izdajala v obliki plastičnih kartic žepnega formata. Med predlaganimi novostmi je med drugim nošenje telovnika živo rumene ali oranžne barve zunaj vozila na avtocestah in cestah, rezerviranih za motorna vozila.
Nekatere kazni se po drugi strani znižujejo, denimo za potek vozniškega dovoljenja. Novost predstavlja tudi razširitev pooblastil občinskih redarjev, ki naj bi po novem ugotavljali kršitve tudi z elektronskimi napravami, ki beležijo najbolj nevarne prometne prekrške, kot sta hitrost in neupoštevanje rdeče luči.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.