"Predvsem ne bi smel obveljati vtis, da Avstrija zavira pogajanja," je opozoril Gusenbauer, ki je tudi odločno zavrnil morebitni avstrijski referendum o EU.
"Predvidevajmo, da bi se v eni od držav na referendumu izrekli proti širitvi. Ali naj to pomeni, da bo zaradi ene same države propadel proces širitve celotne EU? Tega si ni mogoče predstavljati. Proces širitve zadeva vse Evropejce in ne le ene države. Referendum je mogoče organizirati le glede vprašanj, ki izključno zadevajo nas same. Če bi imeli referendum o širitvi, bi to pomenilo, da odločamo tudi o zadevah, ki ne zadevajo samo Avstrije, pač pa celotno Evropo. Morebitni referendum o širitvi EU bi lahko sprožil zelo nevarne razmere, ko bi lahko prebudili demone zgodovine in to ne more biti v interesu Avstrije," je v pogovoru za STA še dejal predsednik avstrijskih socialistov.
Posebni odposlanec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek je izrazil dvom, da bodo v Avstriji imeli referendum o širitvi EU. Na vprašanje, kje so morebitni največji problemi za Slovenijo na poti v EU, je Busek menil, da ima Slovenija glede na njen gospodarski razvoj, zelo dobre pogoje za vstop v unijo.
Opozoril pa je, da vedno znova s strani gospodarstvenikov sliši kritike na račun "zelo protekcionistične" politike na področju gospodarskih naložb. In to je v nasprotju s pravili EU, je dejal Busek.
Menil je tudi, da v relaciji Slovenija - Avstrija ali Slovenija - Nemčija, vprašanje sedemletnega prehodnega obdobja za prost pretok delovne sile ni relevantno vprašanje. Državljane Avstrije zanima predvsem, kaj širitev unije pomeni za njihovo regijo, poklic, nadaljnji razvoj itd. Od Avstrijcev ne pričakuje, da bodo z vsem navdušenjem gledali na širitev EU. Navdušenje se lahko pogosto izrodi v nasprotje. Zelo pomembno se mu zdi, da avstrijske državljane konkretno seznanimo z državami kandidatkami, je dejal Busek.