Tujina

Azijo stresli novi potresi

Islamabad, 13. 12. 2005 07.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

V Aziji in Oceaniji so zaznali močnejše potresne sunke. O žrtvah in gmotni škodi za zdaj ne poročajo.

Ljudje so v strahu, da se ne bi ponovile posledice oktobrskega potresa zapustili svoje domove
Ljudje so v strahu, da se ne bi ponovile posledice oktobrskega potresa zapustili svoje domove FOTO: Reuters
Tudi na vzhodu Romunije so se tresla tla. Območje je stresel potres z močjo 5,2 po Richterjevi lestvici, ki je imel središče na območju Vrancee. Podatki o morebitni škodi in žrtvah niso znani.

Novo tresenje tal, ki naj bi doseglo 6,7 stopnjo po Richterjevi lestvici, so tako čutili v Afganistanu in Pakistanu. Otočje Fidži je stresel potres 6,6 stopnje po Richterju, Novo Zelandijo pa 5,0 stopnje po Richterjevi lestvici.

Tla so se davi med drugim tresla v afganistanski regiji Hindukuš blizu meje med Afganistanom in Pakistanom. Potresne sunke so čutili tudi v nekaterih predelih Indije, celo v prestolnici New Delhi. Po navedbah ameriške geološke službe je imel potres moč 6,7 stopnje po Richterjevi lestvici, Po podatkih oblasti v Šrinagarju v indijskem delu sporne pokrajine Kašmir pa 6,8 stopnje. Strokovnjaki pojasnjujejo, da ne gre za enega od številnih popotresnih sunkov po katastrofalnem potresu, ki je območje prizadel 8. oktobra.

Sredi noči je med drugim streslo regijo Hindukuš, redko poseljen severovzhod Afganistana, ki ju je pred dvema mesecema prizadel uničujoč potres, ki je terjal 87.000 smrtnih žrtev.

O žrtvah in cunamijih ne poročajo

O morebitnih gmotni škodi ali žrtvah ne poročajo.. V indijskem delu Kašmirja je potres povzročil paniko med ljudmi. Številni prebivalci območja so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa zapustili svoja bivališča in kljub nizkim temperaturam v strahu pred novo katastrofo preživeli noč na prostem.

O potresu poročajo tudi z otočja Fidži, kjer naj bi se tla tresla z močjo 6,6 stopnje po Richterjevi lestvici. Seizmologi so najprej sporočili, da je imel potres moč 6,3 stopnje po Richterju, kasneje pa so podatek spremenili. Žarišče potresa je bilo 250 kilometrov stran od enega izmed glavnih fidžijskih otokov, Vanua Levu, in 29 kilometrov pod morskim dnom. Oblasti so prebivalce že posvarile pred nevarnostjo popotresnih valov, tsunamijev. O morebitnih žrtvah ali gmotni škodi še ni poročil, prav tako ne o cunamijih.

Kljub splošnemu preplahu, po do sedaj zbranih informacijah potres ni terjal smrtnih žrtev.

Tla so se z močjo 6,3 po Richterju tresla tudi blizu otoka Futuna v otočju Wallis in Futuna na jugu Tihega oceana. Žarišče potresa je bilo po podatkih geološkega centra v Washingtonu pod morjem kakih 115 kilometrov od otoka Futuna.

Potres z močjo 5,0 stopnje po Richterjevi lestvici je davi stresel tudi tla v novozelandski prestolnici Wellington, je sporočil tamkajšnji Inštitut za geološke in nuklearne vede. Žarišče potresa je bilo na Severnem otoku, kakih 140 kilometrov severovzhodno od Wellingtona. Tudi od tu ne poročajo o morebitnih žrtvah ali večji gmotni škodi.