Tujina

Bakijev novi predsednik

Biškek, 28. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Novi kirgški parlament je Bakijeva potrdil za predsednika vlade in predsednika države.

Novi enodomni parlament v Kirgiziji, ki je bil izvoljen na volitvah februarja in marca, je začasnega predsednika države in premiera Kurmanbeka Bakijeva potrdil za novega premiera in za novega predsednika države. Bakijev pa je izjavil, da je v sporu med starim in novim parlamentom legitimen novoizvoljeni poslanski zbor ter pozval h končanju spora med njima. Položaj začasnega premiera in predsednika bo Bakijev zasedal do predsedniških volitev, na katerih bo prav tako kandidiral za novega predsednika Kirgizije.

Za uzakonitev spremembe oblasti v državi in sklic novih volitev je potreben uraden odstop Akajeva, ki ga je opozicija v četrtek prisilila, da je zbežal iz države in se zatekel v Rusijo. V parlamentarni komisiji, ki se bo sestala z Akajevom, bodo predstavniki starega in novega parlamenta, pa tudi predstavniki začasne vlade.

Uraden odstop Akajeva, ki ga je opozicija v četrtek prisilila, da je zbežal iz države in se zatekel v Rusijo, naj bi bil nujno potreben za uzakonitev spremembe oblasti v državi in sklic novih volitev. V parlamentarni komisiji, ki se bo sestala z Akajevom, bodo predstavniki starega in novega parlamenta, pa tudi predstavniki začasne vlade.

Strmoglavljeni kirgiški predsednik Askar Akajev se v Kazahstanu pogovarja s člani nove kirgiške oblasti o svojem morebitnem odstopu, je pred tem sporočil generalni državni tožilec Azimbek Beknazarov. Predsednik novega parlamenta Omurbek Tekebajev je pred tem povedal, da so oblikovali posebno komisijo, ki naj bi se sešla z Akajevom. Pojasnil je, da je Akajev uradno še vedno predsednik države in da so nove predsedniške volitve možne le po pogovorih z njim.

Bakijev pa je pred parlamentom še zatrdil, da bo Akajev, če se bo vrnil v domovino, užival "vsa jamstva", ki mu jih nudita ustava in državna zakonodaja. Akajev naj bi v posebnem sporočilu zahteval konec preganjanja njegovih svojcev in privržencev, vendar Bakijev tik pred objavo Akajevega sporočila ni povedal, ali bodo omenjena jamstva Akajeva ščitila pred sodnim pregonom. "Zahtevam prekinitev pregona oseb, ki so v službi države opravljali svoje naloge v skladu z ustavo in zakoni. Zahtevam tudi prekinitev nadlegovanja in groženj s fizičnimi ukrepi ljudem, ki so povezani z mano ali člani moje družine prek sorodstvenih in prijateljskih vezi," je zapisal Akajev, ne da bi omenil morebitnega namena, da bi odstopil s predsedniškega položaja. "Predsednik Akajev zaenkrat vztrajno molči. Menim, da bi moral nagovoriti ljudstvo in objaviti svojo odločitev. Danes moramo sprejeti politično odločitev," je povedal Bakijev.

Stari parlament 'počiva'

V Kirgiziji, kjer je v nedeljo prišlo do spora glede zakonitosti starega in novega parlamenta v državi, je medtem stari parlament prekinil delo. Predsednik spodnjega doma starega parlamenta, v katerem sedijo poslanci iz preteklega poslanskega mandata, Išenbaj Kadirbekov, je pojasnil, da je spodnji dom odločitev o prekinitvi dela sprejel, da bi pripomogel k umiritvi napetosti v državi. "Naša odločitev je bolj politična kot ustavna," je dejal.

Demonstracije v Biškeku (Foto: Reuters)
Demonstracije v Biškeku (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Predsednik osrednje kirgiške volilne komisije Tujgunali Abdraimov je sporočil, da je z današnjim dnem staremu parlamentu poslanski mandat potekel, volilna komisija pa je vso zakonodajno moč prenesla na novoizvoljeni parlament.

Novi, 75-članski enodomni parlament, ki je bil izvoljen na volitvah februarja in marca, je za predsednika parlamenta izvolil Omurbeka Tekebajeva, enega od političnih vodij kirgiške opozicije in predsednika socialistične stranke Domovina. Na tajnem glasovanju je Tekebajev, v preteklosti sicer že podpredsednik kirgiškega parlamenta, dobil podporo 56 izmed 63 navzočih poslancev.

Predsednik kirgiške volilne komisije Abdraimov je na novinarski konferenci izjavil, da je odločitev Bakijeva, da razpiše predsedniške volitve za 26. junija, pravno veljavna in v skladu z državno ustavo. "Organizacija volitev ne bo lahka, saj vprašanje financiranja še vedno ni rešeno, vendar sta odločitvi o izvedbi volitev in datumu volitev pravno veljavni," je dejal.

Kulov: Vsem moramo reči "da"

Novi kirgiški notranji minister Feliks Kulov, zadolžen za nadzor nad kirgiško vojsko, policijo in varnostnimi službami, pa je ocenil, da njegova država trenutno ni v stanju, da bi lahko rekla Američanom "da", Rusiji pa "ne" oziroma obratno. "Vsem moramo reči da," je dejal ter še pojasnil, da "nam Američani prinašajo denar ter pritiskajo, da se Kirgizija demokratizira, Rusi pa nam dajejo delo". Po njegovih besedah prihodki Kirgizijcev na delu v Rusiji znašajo kar polovico državnega proračuna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10