Tujina

Balkan središče trgovine z otroki

Ženeva, 22. 07. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mednarodna trgovina z otroki in mladimi deklicami se je po podatkih raziskave Združenih narodov znatno povečala. Evropsko križišče tovrstne trgovine pa je Balkan.

Raziskava, ki jo je objavil Sklad ZN za pomoč otrokom (UNICEF), Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) ter Komisariat ZN za človekove pravice je pokazala, da so devet od desetih žensk, ki delujejo kot prostitutke na Balkanu, v to prisilili trgovci z ljudmi.

Tudi vojna na Balkanu je pripomogla k nastanku kriminalnih mrež trgovine z ljudmi (Foto: Reuters)
Tudi vojna na Balkanu je pripomogla k nastanku kriminalnih mrež trgovine z ljudmi (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson je na novinarski konferenci v Ženevi opozorila, da gre pri tem za problem človekovih pravic.

V EU vsako leto prodajo 120 tisoč žensk in otrok, večino iz vzhodne in jugovzhodne Evrope pretihotapijo preko Balkana. 80 odstotkov ljudi, ki jih odpeljejo iz Albanije, še ni starih 18 let.

V raziskavi je med drugim omenjena zgodba nekega 16-letnega dekleta s Kosova, ki je povedalo, da jo je pri 15. letih posilil moški iz soseske. "Šla sem na policijo, cela vas je vedela, kaj se je zgodilo, doma sem imela težave in grozno sem se sramovala." Potem ji je znanec obljubil službo v Makedoniji, vendar je moralo dekle z drugimi dekleti iste starosti delati kot prostitutka v nekem nočnem baru.

Odločno proti trgovini z ljudmi

"Padec komunizma, vojna na Balkanu in naraščajoča revščina v regiji so omogočili nastanek kriminalnih mrež trgovine z ljudmi v jugovzhodni Evropi," je dejal Hans Koschnick, nekdanji upravitelj EU v Mostarju in BiH ter član predsedstva nemškega UNICEF v Koelnu. "Vlade morajo končno odločno nastopiti proti tem umazanim poslom." Žrtve potrebujejo zaščito in pomoč ter se jih ne sme več obravnavati kot zločincev, je še dejal Koschnick. Tiskovna predstavnica organizacije UNICEF je dejala, da so za potrebe študije proučili položaj v devetih jugovzhodnih evropskih državah. "Zbrali smo gore materiala in se pogovarjali s številnimi prostitutkami," je še dejala.

Narašča tudi trgovina z mlajšimi otroki, ki jih prisilijo v prosjačenje ali delo. Starše pogosto zavedejo z denarjem ali lažnimi ponudbami za delo.

Študija je tudi pokazala, da vedno več deklic v najstniških letih prodajo v prostitucijo za seksualno izkoriščanje. Študija tudi svetuje vladam in humanitarnim organizacijam. Policija in sodstvo bi morala kaznovati voditelje in prekupčevalce, so zapisali v študiji. Doslej se je na trgovino z ljudmi gledalo le z vidika ilegalnega priseljevanja. Žrtve je treba priznati za žrtve, kar se doslej ni upoštevalo pri dveh tretjinah odpeljanih žensk in otrok. V državne zakone je treba zapisati jasne prepovedi trgovine z ljudmi in ustrezno izobraziti državni aparat, še svetujejo v študiji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10