Tujina

Barikade še niso padle

Priština, 18. 10. 2011 13.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Čeprav se je iztekel že drugi rok, barikade na Kosovu še vedno stojijo. Razmere na terenu so mirne, a napete, prebivalci pa upajo, da se bo kriza, ki traja že skoraj tri mesece, rešila na miren način.

Barikade na severu Kosova še stojijo, čeprav se je iztekel že drugi rok, ki ga je poveljnik mednarodnih sil Kfor Erhard Drews dal protestnikom, da jih odstranijo, sicer jih bo odstranil Kfor. Situacija je mirna, a napeta.

Kot je povedal poveljnik slovenskega kontingenta na Kosovu, podpolkovnik Franc Kalič, se v srbskem severnem delu Kosovske Mitrovice že zbirajo lokalni prebivalci. Okoli 12. ure se jih je že zbralo okoli 450. Za zdaj je mirno, a vseeno napeto, slovenski vojaki pa za zdaj tudi niso neposredno udeleženi pri soočanju s srbskimi protestniki na barikadah na cestah proti mejnima prehodoma Jarinje in Brnjak, je razložil.

Barikade pri mejnem prehodu Zubin Potok
Barikade pri mejnem prehodu Zubin Potok FOTO: Reuters

Po poročanju srbske tiskovne agencije Beta se je minulo noč na barikadah – teh je po besedah Kaliča skupno 16 – kljub hladnemu vremenu zbralo veliko ljudi. Tudi oni pa vse bolj upajo, da se bo kriza, ki traja že skoraj tri mesece, rešila na miren način.

Rešitev naj bi sicer v sredo na srečanju v Zubinem Potoku skušali doseči tudi predstavniki srbskih občin na Kosovu. Predsednik občine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić je nakazal, da so Kforju ponudili kompromis, da bi njihovim konvojem omogočili "periodični prehod" na cestah proti severu Kosova.

To naj sicer ne bi pomenilo, da bi imel Kfor popolno svobodo gibanja na območju srbskih občin na severu Kosova, vendar tudi kosovski Srbi nimajo popolne svobode gibanja preko administrativnih prehodov proti Srbiji, je dejal Pantić.

Vojaki Kforja
Vojaki Kforja FOTO: Reuters

Odziv Kforja na pobudo še ni znan, vendar kot je povedal podpolkovnik Kalič, nikoli ni bilo mišljeno, da bo Kfor barikade odstranjeval na silo. Tudi poveljnik Kforja Drews je napovedal, da bo Kfor barikade, če jih Srbi ne bodo odstranili sami, odstranil sam "na miren način". Sprva je sicer zahteval, da bi Srbi to storili do ponedeljka, nato pa je rok prestavil na danes.

Vseeno si Kfor prizadeva vzpostaviti prosto gibanje na območju, saj morajo, če ne drugega, oskrbovati svoje sile na blokiranih prehodih, kar zdaj poteka s helikopterji.

Proti blokiranima mejnima prehodoma sta bila namenjena tudi dva konvoja Kforjevih vozil za preskrbo, a se je konvoj za Brnjak po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug na eni od barikad že ustavil in obrnil nazaj. Po navedbah lokalnih srbskih predstavnikov so se dogovorili, da bo Kfor počakal do srede na odločitev predstavnikov srbskih občin.

Vloga slovenskih vojakov na Kosovu

Kot je še pojasnil podpolkovnik Kalič, so slovenski vojaki v morebitnem soočanju s srbskimi protestniki bolj v ozadju in predvsem v podporo nemško-avstrijskemu bataljonu. En vod sicer trenutno v okviru avstrijske čete sodeluje pri varovanju obeh mostov preko reke Ibar med severnim in južnim delom Kosovske Mitrovice, drugi vod pa je v pripravljenosti v bližini, če bi nastali kaki neljubi zapleti. Ostali slovenski vojaki pa opravljajo svoje običajne dolžnosti na območju Peći na zahodu Kosova, je pojasnil podpolkovnik.

Bolj je angažirana le skupina slovenskih vojakov za spremljanje in nadzor, ki pokriva območje občine Leposavič, je dodal Kalič. Ta skupina spremlja pot enega od omenjenih konvojev, ki je namenjen proti prehodu Jarinje. Njihova naloga je predvsem ugotavljanje razmer na poti konvoja oziroma ali je ta primerna za njegov prehod, je razložil podpolkovnik.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

DeadBull
19. 10. 2011 08.28
Naj se Albanski cariniki in uradniki odstranijo z mejnih prehodov in barikade bojo odstranjene.