
Nasprotno pa večina francoske javnosti članstvu Turčije v EU nasprotuje, je pokazala raziskava, ki jo je objavil francoski dnevnik Le Figaro. "Ta velika država bi pomenila preveliko geopolitično tveganje, če bi se oddaljila od Evrope," je v pogovoru za francoski časnik Le Monde poudaril Barnier. "Turčijo lahko spodbujamo, naj izbere evropski model, ali pa tvegamo, da bo izbrala kakšnega drugega," je še pojasnil svoje prepričanje.
Francoski predsednik Chirac je po srečanju z nemškim kanclerjem Schroderjem napovedal, da se bodo Francozi o turškem članstvu v Evropski uniji izrekali na referendumu. Čeprav je zanikal, da bi s tem meril proti Turčiji, pa se Francozi ne bodo odločali o vstopu Romunije, Bolgarije in Hrvaške. Nemčija, kjer polemika o turškem članstvu ni tako vroča kot v Franciji, referenduma na to temo zaradi ustave ne more sklicati.
Članstvu Turčije v EU sicer nasprotuje kar 56 odstotkov francoske javnosti, 36 odstotkov pa ga podpira, je pokazala raziskava, ki jo je izvedel francoski inštitut za javnomnenjske raziskave. 40 odstotkov vseh anketiranih Turčije pri približevanju EU ne podpira, ker se bojijo navala beguncev v Francijo. Drugi pa kot razlog navajajo dejstvo, da so Turki muslimani.