"Verjamem, da bi zavrnitev ustave v Franciji ali na Nizozemskem drugod po svetu videli kot poraz Evrope," je dejal Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ki je nastopil na London School of Economics. Izidov referendumov, ki bosta 29. maja oziroma 1. junija Barroso ni želel napovedovati, je pa poudaril, da načrta B ni. "Po mojem mnenju je izid referenduma ključen tako za Francijo kot za Evropo," je poudaril.
Britanske proračunske ugodnosti
V zvezi s proračunskim rabatom oziroma proračunskim popustom, ki ga Velika Britanija uveljavlja že od leta 1984 in ki se mu ne želi odreči niti v novi finančni perspektivi, je predsednik Evropske komisije poudaril, da je država zdaj bolj razvita, kot je bila pred dvema desetletjema, ko si je tedanja premierka Margaret Thatcher zagotovila 4,4 milijarde evrov na leto vreden rabat.
Nepošteno bi bilo, da bi Romunija in Bolgarija plačevali več kot Velika Britanija, zato bo nujno najti kompromis, je še dejal Barroso. "Ko je bil Britaniji priznan rabat, so za to obstajali dobri razlogi. Razmere so zdaj drugačne," je pojasnil. Predsednik komisije je prepričan, da možnosti za dogovor, ki bo upošteval britansko zaskrbljenost, hkrati pa upošteval, kako so se razmere v Evropi in na Otoku spremenile, so. "Verjamem, da je možna dobra rešitev, če bo dobra volja na obeh straneh," je dodal.
Luksemburško predsedstvo EU je v svojem v četrtek objavljenem kompromisnem predlogu za pogajanja o novi finančni perspektivi predlagalo omejitev britanskega proračunskega popusta ali rabata na povprečno vrednost zadnjih let, ki se giblje okrog 4,5 milijarde evrov letno, in nato njegovo postopno ukinjanje.
Letalski potniki bodo pomagali revnim
V svojem nastopu na LSE, ki je bil posvečen pomoči manj razvitim delom sveta, je Barroso tudi napovedal, da bo Evropska komisija v prihodnjih tednih predstavila predlog, da bi letalski potniki, če bi to želeli, ob nakupu vozovnice plačali dodaten evro, ki bi bil namenjen boju proti revščini. Načelni dogovor o tem so sicer na nedavnem neformalnem zasedanju v Luxembourgu dosegli finančni ministri povezave.
Predsednik Evropske komisije se je v Londonu sestal tudi z britanskim premierom Tonyjem Blairom. Govorila naj bi o prihajajočih referendumih o evropski ustavi - v Veliki Britaniji ga bodo sicer izvedli šele prihodnje leto - pa tudi o gospodarskih reformah v EU. Te si je za prednostno nalogo zadal London, ki bo v drugi polovici prihodnjega leta na čelu unije. Po besedah Blairove tiskovne predstavnice sta govorila tudi o proračunskem rabatu, vendar "le na splošno".