
Jose Manuel Barroso je v uvodu dvodnevnega vrha voditeljev EU v Bruslju predstavil svojo prenovljeno ekipo kandidatov za sestavo nove Evropske komisije, v kateri se je v primerjavi s prvotno postavo odločil za tri spremembe.

Novi komisar iz Italije bo zunanji minister Franco Frattini, ki bo komisijin podpredsednik, pristojen pa bo za pravosodje, svobodo in varnost. Novi latvijski kandidat Andris Piebalgs bo prevzel resor energetike, sporni madžarski kandidat Laszlo Kovacs pa je premeščen na področje davkov in carinske unije.
Potočnik ostaja

"Nova komisija je visokokakovostna," je ob predstavitvi prenovljene ekipe dejal Barroso in bil trdno prepričan, da bo ta z opravljenimi spremembami dobila potrebno podporo v Evropskem parlamentu. Po današnji predstavitvi na vrhu EU bo Barroso komisijo v petek formalno predstavil tudi parlamentu, in sicer na srečanju konference predsednikov političnih skupin. Za druge spremembe se Barroso ni odločil in tako komisar iz Slovenije ostaja Janez Potočnik, pristojen pa bo za znanost in raziskave.
Potem ko mu je Evropski parlament zagrozil z zavrnitvijo, je Barroso svojo prvotno ekipo minuli teden umaknil iz postopka potrjevanja ter napovedal "nujne in točno določene spremembe". Zapustila sta jo dva člana, Italijan Rocco Buttiglione in Latvijka Ingrida Udre, že omenjeni madžarski kandidat pa je bil premeščen na drug resor.
Reforma ambicioznega načrta
Voditelji Evropske unije bodo sicer v Bruslju na dvodnevnem zasedanju pozornost posvetili predvsem reformi lizbonske strategije, novim načrtom na področju svobode, varnosti in pravice ter nekaterim zunanjepolitičnim temam.
O reformi lizbonske strategije pa se bodo voditelji pogovarjali z nekdanjim nizozemskim premierom Wimom Kokom, ki je po njihovem naročilu s skupino izvedencev pripravil oceno dokumenta, s katerim želi EU do leta 2010 postati najbolj konkurenčno gospodarstvo v svetovnem merilu. Samo reformo naj bi sicer sprejeli šele na vrhu prihodnjo pomlad, bodo pa na tokratnem vrhu potrdili t.i. haaški program s področja pravosodja in notranjih zadev.
Tudi o Bushevi ponovni izvolitvi
Na zunanjepolitičnem področju bodo imeli predsedniki vlad ali držav prvo priložnost za oceno vpliva ponovne izvolitve Georgea W. Busha za ameriškega predsednika, sicer pa bodo pozornost posvetili razmeram v Iraku, o katerih se bodo v petek pogovarjali s premierom Ijadom Alavijem, Iranu, Sudanu in na Bližnjem vzhodu.