Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je na 50. obletnici konference v italijanski Messini, kjer so bili postavljeni temelji za Rimsko pogodbo, na podlagi katere se je razvila sodobna Evropska unija, zavrnil možnost ponovnih pogajanj o evropski ustavni pogodbi.
Poudaril je, da negativni izid referendumov v Franciji in na Nizozemskem ne sme ohromiti evrospkih institucij. "Besedilo je zelo rahel kompromis, ki smo ga dosegli po več letih pogajanj," je še dejal Barroso, ki je vlade članic povezave po zavrnitvi ustave na Nizozemskem referendumu opozoril, naj ne sprejemajo enostranskih odločitev ter jim predlagal, naj počakajo na vrhunsko zasedanje, ki bo 16. in 17. junija v Bruslju. "Prepričan sem, da bo sporazum mogoč in zaželen. Pomembno je, da ta trenutek izkoristimo za oblikovanje novega konsenza" je še dejal predsednik komisije.
Mesić za nadaljevanje procesa evropskega združevanja
Hrvaški predsednik Stipe Mesić se je na mednarodnem političnem in gospodarskem forumu Jugovzhodna Evropa na poti v EU v Zagrebu zavzel za nadaljevanje procesa evropskega združevanja. "Čeprav se zdi, da je Evropska unija trenutno utrujena od širitev, tranzicijske države pa od tranzicije, to ne sme razdeliti celine," je poudaril, nato pa povezovanje Evrope označil kot podvig tisočletja in dodal, da je cena za vstop v evropsko povezavo veliko nižja kot cena za nevključitev ter da je strah pred širitvijo države na JV Evrope veliko manjši od strahu pred neširitvijo. Opozoril je tudi na to, da morajo države JV Evrope odločno izpolnjevati evropske zahteve. "Čeprav Evropa, ki je sicer že tesno povezana, sedaj ponovno razmišlja o svojih nadaljnjih korakih in o temeljih svojega povezovanja, to še ni razlog za to, da začnemo dvomiti o svoji pripadnosti Evropi," je sklenil Mesić.
Schröder: Evropa naj si vzame čas za premislek
Predsednika naj bi se pogovarjala tudi o tem, ali sta vse večja politična centralizacija EU in povečevanje kompetenc Bruslja še naprej smiselna, glede na to, da se upor prebivalstva mnogih držav povezave njeni politiki vse bolj povečuje. Schröder in Chirac naj bi se v pogovoru dotaknila tudi, kako preprečiti morebitno finančno krizo, ki preti Evropi zaradi nove strategije razdeljevanja prejemkov držav in izdatkov.
Članice EU negotove glede referendumov?
Evropa pa si je med tem "čas za premislek" očitno vzela kar sama, saj naj bi britanski zunanji minister Jack Straw že v ponedeljek napovedal preložitev referenduma o evropski ustavi za nedoločen čas. Tudi Portugalska ne izključuje te možnosti, Irska in Poljska pa bosta referendum izpeljali ob napovedanem roku. Med tem so javnomnenjske raziskave na Danskem, Češkem in v Estoniji pokazale, da bo izid referenduma o evropski ustavi tudi v teh državah verjetno negativen. Evropsko ustavno pogodbo je doslej ratificiralo deset članic povezave: Litva, Madžarska, Slovenija, Italija, Španija, Avstrija, Nemčija, Grčija, Slovaška in Latvija.