Tujina

Barroso: Težil bom h kompromisu

Bruselj, 13. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Prihodnji predsednik Evropske komisije je v Evropskem parlamentu začel kampanjo za dokončno izvolitev na položaj.

Jose Manuel Barroso - nekateri so ga označili za človeka brez ugleda in izkušenj
Jose Manuel Barroso - nekateri so ga označili za človeka brez ugleda in izkušenj FOTO: Reuters

V svojem prvem nastopu pred Evropskim parlamentom je obljubil, da bo v svoji novi vlogi "posrednik in graditelj konsenza", ki si bo prizadeval za "močno, kredibilno in neodvisno komisijo, ki bo delovala v splošnem interesu". "Ena glavnih nalog moje ekipe pa bo približanje Evrope ljudem in zagotovitev zaupanja vanjo," je dejal Barroso v pogovoru s politično skupino Stranke evropskih socialistov (PES). Ta, s 199 poslanci druga največja politična družina, je bila do načina njegovega imenovanja močno kritična, glede same podpore pa se še ni izrecno opredelila. Za socialisti se bo Barroso ločeno sestal še z Zelenimi, Združeno evropsko levico (EUL/NGL) ter Unijo za Evropo narodov (UEN) , trojico, ki mu ni posebej naklonjena.

Barroso se bo sestal z vsemi političnimi skupinami v parlamentu ter jih poskušal prepričati, naj ga na glasovanju na plenarnem zasedanju, ki bo 22. julija v Strasbourgu, podprejo.

Pogovore v parlamentu bo nato nekdanji portugalski premier nadaljeval v sredo z jutranjim srečanjem s tretjo največjo politično skupino, Zvezo liberalcev in demokratov za Evropo (ALDE) , ki ima po zadnjem štetju 89 poslancev. Tudi ta politična skupina je bila do Barrosa kritična, je pa napovedala, da se bo dokončno opredelila potem, ko se bo z njim pogovorila. Sledila bo skupina Evropa demokracij in raznolikosti oziroma Neodvisnost in demokracija (ID) , kot se po novem imenuje ta evroskeptična skupina.

Čisto nazadnje pa se bo Barroso v sredo popoldne sestal s "svojo" politično skupino, to je Evropsko ljudsko stranko (EPP) , ki ima po zadnjem, ponedeljkovem štetju 268 poslancev. Ta največja politična skupina je prihodnjemu predsedniku komisije že obljubila svojo podporo.

Bo Barrosu uspelo osvojiti evropski parlament (Foto: Reuters)
Bo Barrosu uspelo osvojiti evropski parlament (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Politične skupine ta teden v Bruslju se ne bodo sestajale le zaradi pogovora z Barrosom, temveč bodo zadnje dneve pred prvim, ustanovnim plenarnim zasedanjem izkoristile za še zadnje priprave in tudi dogovarjanje o še odprtih kadrovskih rešitvah. Vse morajo še doreči sestavo svojih delegacij v delovnih telesih parlamenta, prav tako se pogovarjajo tudi o kandidatih za mesta 14 podpredsednikov parlamenta. Za predsednika pa sta kandidata doslej dva: PES predlaga španskega poslanca Josepa Borrella, ALDE pa poljskega poslanca Bronislava Geremeka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10