Vietnam je z barvito parado v južni gospodarski prestolnici Hošiminh, ki so se je udeležili najvišji državni voditelji ter nekdanji in sedanji vojaški poveljniki, obeležil 30. obletnico konca vojne v tej državi.
Vietnamski predsednik je v govoru današnji Hošiminh označil za "gospodarsko lokomotivo" države. "V preteklih 30 letih so prebivalci mesta preživeli izzive in tegobe vojne. Mesto je zabeležilo ogromne dosežke na vseh področjih," je izjavil vietnamski predsednik Tran Duc Luong.
Kljub gospodarskih uspehom združenega Vietnama, ki je lani z gospodarsko rastjo 7,7 odstotka zabeležil celo drugo najvišjo gospodarsko rast med azijskimi državami - takoj za Kitajsko, pa med prebivalci nekdanjega Severnega in Južnega Vietnama še vedno ni prišlo do dokončne sprave. V vietnamski vojni je sicer bilo ubitih okoli tri milijone Vietnamcev in okoli 58.000 Američanov.
Krvava zgodovina
Vietnamska vojna se je končala 30. aprila 1975 z zavzetjem Saigona, prestolnice vlade Južnega Vietnama, ki je uživala podporo ZDA. Po 55 dneh spopadov so komunistične sile Severnega Vietnama prevzele nadzor v mestu, režim Južnega Vietnama je podpisal kapitulacijo in s tem se je vojna dejansko končala, čeprav je bil mirovni sporazum podpisan že dve leti prej.
Komunistične oblasti Severnega Vietnama, ki so na oblasti še danes, so nato 2. julija 1976 združile oba dela Vietnama v socialistično republiko s prestolnico Hanoi, Saigon pa preimenovale v Hošiminh. Večina Vietnamcev sicer nima spominov na krvavo zgodovino države, saj sta bili dve tretjini od okoli 80 milijonov državljanov Vietnama rojeni po koncu vojne.