3,6 milijarde dolarjev so Brazilci zapravili za gradnjo in prenovo 12 prizorišč, na katerih je lani potekalo svetovno nogometno prvenstvo.
Da bi zadostili pravilom organizacije FIFA, so jih sicer potrebovali le 8, a so se odločili, da zgradijo še nekaj novih prizorišč. In to v mestih, ki zagotovo ne potrebujejo nogometne arene s 40.000 sedeži.
Zato najbrž ni presenetljivo, da je v le šestih mesecih postalo jasno, da investicija ni bila upravičena. Ni pa jasno, kje bodo našli denar za vzdrževanje teh objektov.
230 milijonov dolarjev vredna Arena Pantanal v Cuiaba je (začasno) že zaprla vrata. Objekt je nujno potreben popravil, puščala naj bi streha, pokvarila se je klima. Stadion z 42.000 sedeži je sicer postavljen v mestu, kjer imajo le dve lokalni nogometni moštvi, ki na tekmo privabita običajno le med 500 in 1000 ljudi.
Še preden se je prvenstvo začelo, je bilo jasno, da je zgrešena tudi Arena Amazonia v Manausu. Manaus je namreč mestece sredi deževnega gozda, ki sploh nima nogometnega moštva, ki bi igralo v prvi nogometni ligi. Za areno so odšteli 300 milijonov dolarjev, odkar se je končalo prvenstvo pa je prizorišče gostilo le 10 prireditev – 4 nogometne tekme, nogometni turnir, tri verske dogodke, dva koncerta in proslavo ob obletnici mesta.
Da bi prenovili stadion Estadio Nacional v prestolnici, so odšteli 900 milijonov evrov. Z oddajanjem stadiona v najem so doslej zaslužili toliko, da bo trajalo 1000 let, če želijo stroške prenove pokriti z najemninami.
Slabo se piše tudi areni Pernambuco v Recifeju. Namesto nogometnih tekem zdaj tam prirejajo zabave za rojstni dan in poročne zabave. 15-letniku, ki je tam praznoval rojstni dan, in njegovim prijateljem, so celo dovolili, da so na igrišču igrali nogomet in uporabljali garderobe, sicer namenjene nogometašem.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.