Tujina

Beg pred Rito

Dallas, 23. 09. 2005 07.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Orkan Rita je že dosegel New Orleans in poškodoval obrežni nasip, ki je pričel puščati. Sicer pa veter popušča.

Oblasti so se od orkana Katrina mnogo naučili, saj so tokrat pravočasno organizirali prevoze za tiste, ki nimajo avtomobilov. Poleg tega je preseljencem sedaj dovoljeno v zavetiščih imeti domače živali, kar je bilo prej prepovedano in je mnogim onemogočilo odhod od doma.

Rita je z močnimi nalivi in vetrovi dosegla New Orleans in poškodovala obrežni nasip, ki je začel puščati. "Opazili smo, da voda odteka iz industrijskega kanala, ki smo ga popravljali," je izjavil inženir vojske.

Kot še dodajajo tamkajšnje oblasti, je orkan že poplavil nižje ležeča območja, kjer voda prebivalcem že sega do pasu. Ta del New Orleansa je orkan Katrina, ki je na svojem pohodu po ZDA zahteval 1075 žrtev, najhuje prizadel, saj je veliko hiš dobesedno odplaknilo. "Naši najhujši strahovi so se uresničili. Nasip bo popustil, če bomo nadaljevali kot doslej, in poplavil območja, ki so že bila poplavljena," je povedal predstavnik nacionalne garde.

Rita zahtevala prve žrtve

Starejše osebe so med najbolj prizadetimi
Starejše osebe so med najbolj prizadetimi FOTO: Reuters

V bližini Dallasa je na enem od avtobusov, ki na varno prevažajo prebivalce Mehiškega zaliva, izbruhnil požar. Po poročanju lokalnih medijev je umrlo 24 oseb.

Na avtobusu, ki je bil v času nesreče ujet v prometnem zamašku, je potovalo 38 starejših ljudi. Oblasti predvidevajo, da so požar povzročile bombe s kisikom, ki so jih potrebovali potniki. Očividci so poročali, da so po izbruhom požara slišali nekaj manjših eksplozij.

Zaradi incidenta so morali zapreti večjo cesto, ki vodi iz ogroženega mesta.

Rita je še vedno nevarna

Zaščita pred orkanom
Zaščita pred orkanom FOTO: Reuters
Orkan Rita je v petek zvečer po srednjeevropskem času 'padla' na tretjo stopnjo orkanske lestvice. Vetrovi sedaj pihajo s hitrostjo 210 km/h.

Orkan ogroža gosto naseljeno obalo ameriške zvezne države Teksas in Louisiano, ki jo je pred slabim mesecem dni opustošil orkan Katrina. Poleg tega bi lahko na svoji poti poškodoval ali uničil naftne rafinerije v Mehiškem zalivu.

Cesta iz Housona je odprta samo v eno smer
Cesta iz Housona je odprta samo v eno smer FOTO: Reuters

Opozorilo pred nevarnostjo orkana so razglasili za več kot 700 kilometrov dolg pas ob obali Teksasa in Louisiane, zaradi nepredvidljive Ritine poti pa so izredne razmere razglasili tudi v Mississippiju. Bojijo se močnih nalivov, poplav in tornadov. V krajih, ki se bodo znašli na poti orkana, naj bi zapadlo več kot pol metra dežja.

Ceste polne pločevine


Številna vozila so ostala brez goriva. Ljudje čakajo na hudi vročini, mnogi so brez hrane in vode.

Dvomilijonski Houston, četrto največje ameriško mesto, prebivalci množično zapuščajo. Do sedaj naj bi ga zapustilo že okoli milijon prebivalcev, še okoli 15.000 pa so jih evakuirali. Na glavni avtocesti proti severu, kjer je bila vrsta dolga kar 150 kilometrov, je sedaj promet dovoljen le v eno smer, kljub temu pa še vedno poročajo o hudi prometni gneči in večurnih zastojih. Gneča je bila tudi na bencinskih črpalkah, na nekaterih so izbruhnili manjši spopadi.

Promet proti severu je potekal po polžje. “V devetih urah smo prepotovali 30 kilometrov. V avtu imamo dva psa. Naročili so nam, naj zapustimo Houston, sedaj pa smo ujeti na tem parkirišču,” je dejal eden od voznikov.

Župan Houstona Bill White je sicer tistim prebivalcem, ki ne živijo v močno ogroženih četrtih, svetoval, naj ostanejo doma, saj so bili prometni zamaški pričakovani.

"Takšnih migracij nismo imeli od državljanske vojne v 19. stoletju," je povedal tiskovni predstavnik župana Frank Michel. Ob tem je povedal, da so mnoge od evakuiranih, ki mesta niso mogli zapustiti sami, poslali v druge zvezne države, druge pa nastanili v zakloniščih v Houstonu, za katere menijo, da so varna.

V New Orleansu se bojijo novega udarca
V New Orleansu se bojijo novega udarca FOTO: Reuters

V Louisiani, ki si še ni opomogla od udarca orkana Katrina, se pripravljajo na novo razdejanje. Guvernerka te zvezne države Kathleen Blanco je prebivalcem nižje ležečih območij svetovala, naj čim prej zapustijo svoje domove. Da bi jih lažje prepričala, je posnela telefonsko sporočilo: “Rita gre nad vas!” in ga poslala na več kot 400 tisoč številk.

Skupaj z guvernerjem Teksasa Rickom Perryjem je zaprosila, naj v Mehiški zaliv pošljejo dodatnih 40 tisoč pripadnikov vojske in narodne garde.

Prebivalci Galvestona se bojijo visokih valov
Prebivalci Galvestona se bojijo visokih valov FOTO: Reuters

Rekordna sezona?

Tropskim nevihtam – nekatere se razvijejo v orkan, druge pa ne – dajejo osebna imena, zvrstijo pa se po abecedi. Če bodo Stanu sledili še Tammy, Vince in Wilma, bodo začeli uporabljati črke grške abecede.

Rita je že sedemnajsti orkan v letošnji sezoni, nad Atlantikom pa se je že oblikoval osemnajsti. Poimenovali so ga Stan.

Največ orkanov je bilo leta 1933, in sicer 21, toda upoštevati je treba, da sezone orkanov še zdaleč ni konec.

Nanette Lomarda, ki pri Svetovni meteorološki organizaciji (WMO) vodi program za tropske ciklone, poudarja, da se je v zadnjih 35 letih število orkanov četrte in pete stopnje skoraj podvojilo. Razlog za to naj bi bilo segrevanje morja, ni pa še jasno, ali gre za posledico segrevanja ozračja.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10