Bangladeški fotograf G.M.B. Akash, odlikovan s prestižno mednarodno nagrado 'World Press Photo Award', je konec leta 2005 dobil naročilo za fotoreportažo, ki je bilo v primerjavi z dosedanjimi videti povsem nedolžno. Založnik nepalske revije Himal, razširjene v vsej južni Aziji je želel, da mu prinese fotografije o življenju v koranskih šolah.
Akash je pridobil zaupanje učiteljev, ki poučujejo nauke islamskega preroka Mohameda, in v eni od koranskih šol posnel nekaj fotografij, sredi snemanja pa mu je v oči padel presunljiv motiv. V enem od prostorov je zagledal na tleh sedečega dečka, ki je imel noge vklenjene z verigo. Izvedel je, da je fantič že dvakrat skušal pobegniti, vendar so ga starši vsakič poslali nazaj v šolo, saj nimajo dovolj denarja, da bi obiskoval običajno šolo.
Fotografija, ki priča o nesvobodi in črni pedagogiki, je Akashijevo življenje postavila na glavo. Kolegi so ga opozarjali, da bi mu lahko povzročila težave, čeprav se je uredniku revije zdela fotografija zelo dobra. Pred objavo ga je še enkrat vprašal, če vztraja pri objavi.
Fotografija se je pojavila na naslovnici revije Himal. Teden dni kasneje je Akash dobil prve grožnje po telefonu. Neznancem je zaman pojasnjeval, da je želel s svojimi fotografijami spremeniti razmere v koranski šoli. Islamisti so mu zagrozili s smrtjo.
Nekaj dni po telefonskem pozivu je na vrata hiše, kjer živi skupaj s starši, potrkala peterica moških. Akashija na srečo ni bilo doma. Grožnje so se stopnjevale, od policije ni mogel pričakovati pomoči. "Policisti v Bangladešu so značajsko pokvarjeni. Ko si v stiski, se celo norčujejo," je povedal za nemško revijo Der Spiegel.
Prenehal je zahajati na uredništvo revije, nekaj mesecev je živel v skrivališčih, dokler ni zaprosil za politično zatočišče, ki ga je pred dvema tednoma dobil v Nemčiji.
Potem ko je nekdanji študent ekonomije končal šolanje na triletni zasebni šoli za fotografe, se je povsem posvetil fotografiji. Svojo pozornost namenja ljudem, ki zaradi predsodkov in prezira živijo na družbenem obrobju.
"S svojimi fotografijami zasledujem dva cilja: želim spremeniti razmere in želim, da bi ljudje znali ceniti tisto, kar je dobro," je povedal Akash.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.