" Iran mora pokazati popolno pripravljenost za sodelovanje z Mednarodno agencijo za jedrsko varnost (IAEA), odpreti mora vsa vrata," je povedal predstavnik Bele hiše, Scott McClellan.
Iran zagotavlja, da ne bo bogatil urana
Iran še vedno zagotavlja, da bo še naprej spoštoval svojo obvezo o prekinitvi bogatenja urana, vendar pa zavrača kritike mednarodne skupnosti proti njegovi odločitvi, da vnovič začne s proizvodnjo centrifug, je danes v Teheranu dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Hamid Reza Asefi.
"V deklaraciji smo dejali, da prekinjamo bogatenje urana in tega se bomo držali," je dejal Asefi.
Iran je pod mednarodnimi pritiski oktobra 2003 sprejel deklaracijo, v kateri se zavezuje, da bo prekinil bogatenje urana in da bo podpisal dodatni protokol k sporazumu o neširjenju jedrskega orožja. S tem je tudi odprl svoje centre za jedrske raziskave za nadzore inšpektorjev IAEA.
Oblasti v Teheranu so aprila predstavnikom Velike Britanije, Francije in Nemčije tudi zagotovile, da ne bodo proizvajale centrifug, ki so namenjene obogatitvi urana. Ko je IAEA 18. junija v resoluciji državo opozorila na nezadostno sodelovanje z inšpektorji, so predstavniki Irana napovedali, da utegne država ponovno začeti s proizvodnjo omenjenih centrifug, s čimer pa se ZDA ne strinjajo.
ZDA in IAEA ne verjameta trditvam Irana
Iran meni, da Evropa ni držala svoje obljube, da bo v zameno za prostovoljno prekinitev proizvodnje centrifug junija letos zaprla iranski dosje pri IAEA. Iran je Franciji, Nemčiji in Veliki Britaniji v četrtek z diplomatsko noto sporočil, da bo nadaljeval z izdelavo centrifug, ki služijo za pridobivanje obogatenega urana. Iran sicer trdi, da je njegov jedrski program namenjen izključno pridobivanju energije, vendar mu niti Washington niti IAEA ne verjameta.