Kot je povedala Rizeova, so tajne obveščevalne službe Busha opozorile, da bi teroristična organizacija Al Kaida pod vodstvom Osame bin Ladna lahko ugrabila ameriška letala.
Po besedah Riceove poročilo tajnih služb o nevarnosti napadov, ki so ga Bushu predložili 6. avgusta lani, ni vsebovalo opozoril, da bi lahko ugrabljena letala uporabili kot bombe za napade na zgradbe. Šlo naj bi namreč le za analitičen dokument o tem, kakšne metode uporablja Al Kaida pri svojem delu, in opis delovanja organizacije v letih 1997 in 1998.
Riceova je dejala, da nihče ni mogel predvideti ugrabitve letal, katerih namen bi bil trčenje v WTC-jeva dvojčka. Ob tem je odločna zanikala, da bi šlo za spodrsljaj ameriških obveščevalnih služb in spomnila, da so le-te pozneje preprečile podobne napade na cilje v Rimu, Turčiji in Parizu.
Pozornost obveščevalnih služb je bila usmerjena na morebitne ameriške cilje v tujini, administracija pa na podlagi podatkov o načrtovanih ugrabitvah letal ni mogla kar ustaviti celotnega letalskega prometa v ZDA. Svetovalka je povedala, da so obveščevalni strokovnjaki poleti 2001 skoraj vsakodnevno preučevali podatke o grožnjah z ugrabitvami in opozorili letalske družbe na možnost, da bi teroristi na letala pretihotapili orožje v obliki mobilnih telefonov ali obeskov za ključe.
Cheney zavrnil kritike demokratov
Ameriški podpredsednik Dick Cheney je kritike iz demokratske stranke, glede obravnave groženj pred napadom 11. septembra, označil za popolnoma neodgovorne. Dejal je, da je treba kongresno preiskavo morebitnih napak obveščevalnih služb v času, ko še obstajajo resne grožnje novih napadov, jemati s previdnostjo. Opozoril je, da ZDA morda preti še hujši napad, kot je bil 11. septembra lani. Cheney je na nekem srečanju republikancev v New Yorku prav tako zavrnil kritike demokratov, da Bela hiša ni storila dovolj za preprečitev lanskih napadov.
Kongresniki pa Belo hišo pozivajo, naj jim omogoči vpogled v vse obveščevalne informacije, ki jih je predsednik dobil pred terorističnimi napadi.
"Zakaj smo za te informacije zvedeli šele po osmih mesecih? In kakšni so bili konkretni ukrepi Bele hiše kot odgovor na te grožnje," je spraševal vodja večine v senatu, demokrat Tom Daschle.
Naslednji mesec bosta spodnji dom in senat začela skupno preiskavo o delovanju obveščevalnih služb pred 11. septembrom.