
Hrvaški cariniki niso bodo prekinili z delom, temveč so dosledno upoštevali carinske predpise. "Zaradi tega na mejnih prehodih s Hrvaško predvsem v popoldanskih urah pričakujemo zastoje," je dejal predsednik hrvaškega carinskega sindikata Željko Popović.
Kljub napovedim pa do večjih zastojev ni prišlo. Do daljšega čakanja je prišlo v poznih popoldanskih urah, saj je na večini mejnih prehodov s Hrvaško bilo potrebno čakati kakšno uro. Zvečer je promet stekel normalno in zastojev ni bilo več.
Z mejnega prehoda Bajakovo, ki meji na Srbijo in Črno Goro, pa so sporočili, da tam ne stavkajo. Kot je povedal predstojnik Carinske izpostave Bajakovo Anto Antunović, se stavki niso pridružili, da bi se s tem izognili preveliki gneči. Na tem mejnem prehodu namreč tradicionalno v začetku julija na letne dopuste prihajajo državljani Turčije.
Sicer pa bodo hrvaški cariniki v primeru, če bi finančno ministrstvo v teku stavke - ta naj bi trajala do 22. ure - sprejelo njihove zahteve oz. dalo ugodno ponudbo, stavko predčasno prekinili, je še povedal Popović. Hrvaško ministrstvo za finance je sporočilo, da "podvzema vse z zakonom predpisane ukrepe, da napovedana opozorilna stavka hrvaškega carinskega sindikata ne bi vplivala na neovirano odvijanje prometa na vseh mejnih prehodih".
Ne gre le za plače

Hrvaški carinski sindikat, ki šteje 1.800 članov, poudarja, da so plače carinikov zamrznjene že od leta 2001. Trenutno znaša plača carinikov 3.500 kun, medtem ko je povprečna plača na Hrvaškem 4.300 kun. Carinski sindikat je nezadovoljen tudi s pogoji za napredovanje v službi, poleg tega pa se cariniki ne strinjajo s tem, da hrvaška vlada kljub zakonski obvezi ni predpisala posebnih predpisov o delu na carini kot tudi ne predpisa o beneficiranem stažu.