Kljub temu, da je belgijska vlada danes sporočila, da trgovinskega sporazuma med EU in Kanado (Ceta) zaradi notranjepolitičnih nesoglasij ne more podpisati, je predsednik Evropskega sveta Donald Tusk optimističen. Evropska unija namerava do zadnjega trenutka vztrajati pri časovnici sklenitve sporazuma Ceta. "Vse partnerje pozivamo, naj poiščejo rešitev," je dejal Tusk. Po njegovem mnenju je še čas. Zato se je nocoj s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem dogovoril, da za četrtek napovedanega vrha EU-Kanada za zdaj še ne odpovejo.
Belgija: Cete ne moremo podpisati
Belgijski premier Charles Michel je po sestanku z valonskimi regionalnimi voditelji sporočil, da ne morejo podpisati Cetek. Po podatkih belgijskega premierja sporazumu s Kanado ne nasprotujejo le Valonci, ampak tudi regija Bruselj in predstavniki francosko govoreče skupnosti v Belgiji.
Nasprotniki Cete se med drugim bojijo, da se bo s sklenitvijo sporazuma okrepila moč velikih mednarodnih koncernov. Zvezni vladi ni podelila soglasja za podpis sporazuma regija Valonija s 3,6 milijona prebivalci, ker zahteva zagotovila v zvezi z zaščito svojega kmetijstva in spremembe določb v zvezi s poravnavo sporov med podjetji in državami. Jamstva za varstvo okolja in zaščito potrošnikov so dobra, a ne zadoščajo za soglasje, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočili Valonci.
Odgovor valonske vlade nas ni presenetil glede na politiko "praznega stola", je na novinarski konferenci po srečanju povedal Michel, ki ga povzema belgijska televizija RTBF. Michel naj bi sedaj z odločitvijo Belgije seznanil tudi predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska.
Tusk je minuli konec tedna dejal, da želi imeti do danes jasen odgovor glede tega, ali bo Belgija v četrtek, ko je predviden podpis sporazuma Ceta med EU in Kanado, dejansko pristala na podpis. Tusk naj bi o tem danes govoril tudi s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem, s katerim se bosta odločila, ali bo vrh EU in Kanade sklican oziroma odložen.
Govorec Evropske komisije Margaritis Schinas je sicer pred tem potrdil, da so v minuli dneh potekala srečanja z belgijskimi predstavniki, da bi razrešili zadevo. Evropska komisija ima veliko spoštovanje do tega procesa in je pripravljena še naprej pomagati, da bi zaključili ta proces s "pozitivnim rezultatom". "V tem trenutku se moramo oborožiti s potrpežljivostjo," je dejal Schinas.
Bruselj naj bi po poročanju medijev Valoniji minuli konec tedna postavil rok do danes zvečer, da najdejo rešitev glede Cete. V nasprotnem primeru bo vrh EU in Kanada, ki bi moral potekati ta četrtek in petek v Bruslju, odložen.
"V navadi Evropske komisije ni, da dela z roki in ultimati. To ni način, na katerega dela komisija Jean-Clauda Junckerja," je glede domnevnih ultimatov pojasnil Schinas.
Glede morebitne odločitve o vrhu EU in Kanade pa je dejal, da bo več znanega po pogovorih predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem in belgijskim premierjem Charlesom Michelom. Ti pogovori naj bi potekali danes popoldne ali zvečer.
Prizadevanja za podpis sporazuma Ceta med EU in Kanado se bodo nadaljevala, četudi bo vrh ta konec tedna odložen, je še dejal govorec Evropske komisije.
Evropska komisija je v minulih dneh Valoniji predstavila vrso kompromisnih predlogov, ki pa so jih v Namurju, kjer je sedež valonske vlade, zavrnili kot nezadostne. Po besedah predsednika valonske vlade Paula Magnetta med spornimi vprašanji še naprej ostaja sistem za razreševanje sporov med vlagatelji in državo (ICS).
Nejasna usoda Cete odmeva tudi med slovenskimi poslanci v Evropskem parlamentu
Odločitev Valoncev, da ne dajo podelijo soglasja zvezni vladi za podpis trgovinskega sporazuma med EU in Kanado (Ceta), odmeva tudi med slovenskimi poslanci v Evropskem parlamentu. Ti vzroke za nejasno usodo Cete med drugim pripisujejo slabemu obveščanju državljanov in populizmu, medtem ko si niso enotni, ali to že pomeni tudi dokončen propad Cete.
Tanja Fajon (S&D/SD) je ocenila, da si razpleta pogajanj o sporazumu v tem trenutku najbrž nihče ne upa napovedati. "Ne bi rekla, da je Ceta že mrtva, a Belgija je v neki meri odraz širše slike razpoloženja v EU. Težko je pričakovati, da bo sporazum ob vse splošnem nezadovoljstvu in razgreti razpravi v evropski javnosti sploh lahko zagledal luč sveta," je dejala.
Čeprav Belgija s postopki pogajalce obeh strani močno razburja, pa je blokada posledica dejstva, da ne belgijska javnost kot tudi ne slovenska in na sploh evropska javnost o vsebini pogajanj in samem izkupičku ni bila dovolj in pravočasno seznanjena, je še dodala.
Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) je ocenil, da Valonci rešujejo dobro ime Evrope in kar je najpomembnejše – interese in pravice Evropejcev. Valonski upor zoper Ceto je velika zmaga ne le za to majhno belgijsko regijo, temveč za vse evropske državljanke in državljane, je zapisal.
Ob tem pa je poudaril, da padec Cete ne pomeni, da nasprotuje gospodarskemu sodelovanju, vendar pa je ob tem poudaril, da podpira pravično sodelovanje, ki ne pomeni zgolj povečevanja kapitala na račun ljudi, njihovih pravic, blaginje in standardov.
Belgijsko odločitev pa obžaluje Milan Zver (EPP/SDS), saj meni, da ne temelji na upravičenih pomislekih, ampak na demagogiji in populizmu. "Menim tudi, da je bila storjena napaka, ko se je komisija odločila, da bo Ceto obravnavala kot t.i. mešani sporazum," je ocenil.
Več izmenjave med EU in Kanado bi po njegovem mnenju prineslo nove priložnosti in več delovnih mest na obeh straneh Atlantika. "Žal mi je, da v svet pošiljamo sporočila o razglašeni in neresni EU, ki se ni sposobna dogovoriti o sporazumu, ki bi bil v skupnem interesu celotne EU," je še dodal.
Negotovost glede sporazuma je izpostavila tudi Romana Tomc (EPP/SDS). "Upam, da jim bo uspelo. Če dogovor ne bo možen, potem bo to na Evropsko unijo vrglo zelo slabo luč," je zapisala za STA.
Poudarila je, da se ji zdi pomembno, da poslanci slišijo glas državljanov EU o pomembnih temah. Pri tem morajo upoštevati glas vseh državljanov, ne samo tistih, ki so najbolj glasni. Vendar pa način odločanja v EU lahko vodi tudi do popolne blokade delovanja EU. "Zaskrbljujoče je, da nasprotniki trgovinskih sporazumov ne nastopajo z argumenti, ampak se zadovoljijo s populizmom," je dodala.
Franc Bogovič (SLS/EPP) je prepričan, da bo do podpisa sporazuma prišlo. "Eden glavnih argumentov za zadržek s strani Valonije je pomanjkanje časa za podrobni pregled sporazuma, kar pomeni, da prav nič ni izgubljenega, in tudi nekaj dni zamika ni nobena katastrofa," je zapisal. Bo pa po njegovem mnenju potrebnega še več dialoga na različnih ravneh in tudi še bolj aktivno ozaveščanje evropske javnosti o vsebini sporazuma.
Ceta je po Bogovičevem mnenju dobro uravnotežen sporazum, ki upošteva vse značilnosti evropskega in kanadskega gospodarstva. Prav tako na številnih področjih vsebuje številne varovalke, ki lahko preprečijo zlorabe in pretirana odstopanja na trgih, pravi.
Tudi Ivo Vajgl (Alde/Desus) meni, da podpis sporazuma Ceta še ni izgubljen. "Vse, kar se dogaja v zvezi s Ceto, je odraz nezaupanja večine ljudi v Evropi do ZDA," je zapisal v odzivu na današnji zaplet in dodal: Čeprav je jasno, da sporazuma TTIP med EU in ZDA še lep čas ne bo, so komplikacije v zvezi s Ceto "postranska škoda" osnovnega nezaupanja do ZDA.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.