Kot je v belgijskem parlamentu dejal Michel, belgijska vlada izreka družini Lumumbe in Kongovcem globoko obžalovanje in opravičilo, saj so se belgijske oblasti na dogodke v tedanji Republiki Kongo odzvale apatično in ravnodušno.
Nekateri člani tedanje belgijske vlade in nekateri belgijski predstavniki nedvomno nosijo del odgovornosti za dogodke, ki so pripeljali do smrti Patrica Lumumbe, je poudaril Michel in ob tem napovedal ustanovitev sklada Patrica Lumumbe v višini 3,75 milijona evrov in v katerega bodo vsako leto nakazali dodatnih 500.000 evrov, namenjen pa bo razvoju Demokratične republike Kongo.
Lumumba - prvi premier neodvisnega Konga
Sedanja Demokratična republika Kongo je bila do 60. let prejšnjega stoletja belgijska kolonija. Junija 1960 so po pogajanjih med belgijsko vlado in predstavniki kongovskih političnih strank ustanovili neodvisno Republiko Kongo. Njen predsednik je postal Joseph Kasavubu, vodenje kongovske vlade pa je prevzel Patrice Lumumba. Kongo je bil takrat popolnoma nepripravljena na neodvisnost, tako da je Belgija že julija 1960 tja poslala enote za varovanje svojih državljanov.
Avgusta so v Kongo namestili sile mirovne sile ZN, septembra pa je predsednik Kasavubu odstavil Lumumbo. Slednji je bil ubit januarja 1961. Lumumbovi privrženci so po državnem udaru Josepha Mobutuja sedež vlade prestavili v današnji Kisangani, tako da je imela republika vse do leta 1965 dve vladi.