Nekdanji tesni sodelavec francoskega predsednika Emmanuela Macrona Alexandre Benalla, ki se je med protesti ob 1. maju v policijski opravi znesel nad protestniki, je priznal, da je storil napako. Afera, ki je prejšnji teden izbruhnila ob objavi posnetkov njegovih dejanj v medijih, je po mnenju Benalle uperjena proti predsedniku.
Kot je v pogovoru, ki ga je danes objavil časnik Le Monde, dejal Benalla, je "želja, udariti po predsedniku", vodila do tega, da je incident ob prvem maju postal velik politični škandal, zaradi katerega sta trenutno v teku tudi dve parlamentarnih preiskavi.
"Čutim, da sem storil nekaj res zelo neumnega. In naredil sem napako ... Nikoli ne bi smel na te demonstracije iti kot opazovalec, nato bi se moral zadržati," je med drugim dejal Benalla, ki je bil donedavno pomočnik vodje Macronovega kabineta, pristojen za varnost.
Hkrati je 26-letnik vztrajal, da bi bila njegova dejanja v spopadih med policijo in protestniki upravičena, če ne bi bil uslužbenec Elizejske palače. "Ljudje so počeli kazniva dejanja, razbijali so stvari brez vsakršne kaznovanosti, moral si biti tam, in jaz, v moji naravi je, da se vpletem," je povedal.
So uradniki skušali prikriti najhujši škandal v predsedovanju Macrona?
Le Monde je prejšnji teden objavil posnetke, ki so bili 1. maja posneti s telefoni. Ti kažejo, kako Benalla udari protestnika in se nasilno spopade z drugim, s policijsko čelado na glavi in policijsko oznako na roki. Razkritje, da so najvišji francoski uradniki vedeli za incident, je sprožilo jezo opozicije, ki trdi, da so skušali prikriti najhujši škandal v predsedovanju Macrona, odkar je ta lani prevzel položaj.
Najtesnejši Macronovi sodelavci, vključno z ministri, se morajo ta teden zaradi afere zagovarjati pred dvema parlamentarnima komisijama. Danes je bil pred poslanci vodja predsednikovega urada Alexis Kohler. Ta je dejal, da se prvotna odločitev, po kateri so Benallo kaznovali zgolj z dvema tednoma suspenza, morda zdi nezadostna, da pa se je takrat zdela ustrezna.
Benalla je prejšnji teden ostal brez službe, nato pa je sodnik proti njemu in še nekaterim njegovim sodelavcem odprl preiskavo zaradi nasilja s strani javnega uslužbenca, zlorabe pooblastil, nezakonite uporabe policijskih oznak in sodelovanja pri nedovoljeni uporabi nadzornega posnetka. Zaradi afere je poleg parlamentarne in sodne preiskave v teku tudi upravna.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.