V srbski prestolnici v čast 70. obletnice osvoboditve mesta je potekala velika vojaška parada z naslovom Korak zmagovalcev, prva po skoraj treh desetletjih. Med gosti izstopa ruski predsednik Vladimir Putin, ki je bil skupaj s srbskim kolegom Tomislavom Nikolićem slavnostni govorec.
Parada je potekala na beograjskih ulicah, začela pa se je s pesmijo "Marš na Drino". Nato sta imela Nikolić in Putin tudi slavnostna nagovora. Nekaj težav pa prirediteljem povzroča slabo vreme, saj v Beogradu dežuje. Na paradi sodeluje 4500 pripadnikov vseh rodov srbske vojske in obrambnega ministrstva – od 30 padalcev, pohodnih in motoriziranih ešelonov, tankov in topništva, do več deset letal, tudi brezpilotnih, in helikopterjev ter rečne flotilje. Na koncu pa je sledil nastop akrobatske skupine ruskega vojaškega letalstva Striži, ki nastopajo z letali mig-29.
Putin: Moramo se zoperstaviti poskusom poveličevanja nacistov in njihovih pomočnikov
"Skupna zgodovina Srbije in Rusije je trajna, vez med državama pa je bratska, prijateljska in je ni mogoče pretrgati. Ta je bila, je in bo ponos našima državama in narodoma v dobro vsakega dobronamernega človeka na svetu," je povedal Nikolić v uvodnem nagovoru ob začetku parade. Zatrdil je, da je Srbija za vedno za seboj pustila vojne in se vprašal, koliko "bi jih bilo, če ne bi bilo vojn, ki jih niso začenjali sami".
Putin pa je dejal, da so se njihovi dedje borili za pravo stvar. "Zdaj na tej paradi nas družijo skupni globoki spomini. To sta ponos in hvaležnost našim veteranom ter težnja, da bomo dostojni njihove slave. Maja prihodnje leto bomo skupaj proslavili 70. obletnico zmage," je dejal Putin. "Plačali smo visoko ceno in zato se moramo zoperstaviti poskusom poveličevanja nacistov in njegovih pomočnikov," je še povedal. Na koncu pa je srečen praznik "iz srca voščil" prebivalcem Beograda in vzkliknil: "Živela bratska Srbija!"
Ob prihodu trije poljubi
Putin je v Srbijo prispel okoli poldneva. Na letališču ga je pričakal srbski Nikolić, predsedniška kolega pa sta se pozdravila s tremi poljubi. Oba sta poudarila, kako pomembno je prijateljstvo med državama, Nikolić pa je Putina tudi odlikoval. "Dragi brat Vladimir, srbski narod je ponosen, ker nosiš najvišje srbsko odlikovanje," je dejal Nikolić. "Sprejemam odlikovanje v znak srbske ljubezni do Rusije in ruskega naroda," je odgovoril Putin in obljubil, da bo Rusija Srbijo vedno imela za najbližjo sodelavko.
Po pogovorih s Putinom je Nikolić dejal, da je pomoč Rusije glede ohranitve srbske ozemeljske suverenosti in integritete, še posebno ko gre za Kosovo, dragocena. Putin pa je glede Kosova dejal, da uradna Moskva sledi načelnemu stališču, ki ne temelji samo na prijateljskih odnosih med državama, pač pa tudi na mednarodnem pravu. "To načelno stališče se ne bo spremenilo," je zagotovil ruski predsednik.

Srbija edina v Evropi, ki lahko izvaža svinjsko meso v Rusijo
Kasneje je Putina sprejel tudi srbski premier Aleksandar Vučić, ki je izpostavil, da je blagovna menjava med državama dosegla 26 milijard ameriških dolarjev. Dodal je, da je Srbija edina evropska država, ki lahko izvaža svinjsko meso v Rusijo.
Putin je tudi podprl predlog, da bi se državi dogovorili o kvotah za izvoz fiatov, ki jih izdelujejo v Srbiji, v Rusijo. Področje, kjer so možnosti za še nadaljnji razvoj sodelovanja, je po oceni ruskega predsednika kmetijstvo. "Mislim, da je za Srbijo ugoden trenutek, da zavzame položaj na ruskem trgu," je še dejal ruski predsednik. Ob robu Putinovega obiska sta državi podpisali več dvostranskih sporazumov.
Zahod ni navdušen nad prijateljstvom Rusije in Srbije
Putin je Srbijo obiskal v času, ko se Kremelj zaradi krize v Ukrajini sooča z vse večjo izolacijo na Zahodu, Rusija pa zaradi sankcij EU in ZDA izrazito krepi sodelovanje z drugimi državami, ki se sankcijam niso pridružile. V srbskih medijih se je zaradi obiska razvila debata med veleposlanikom ZDA Michaelom Kirbyjem in ruskim veleposlanikom Aleksandrom Čepurinom. Kirby je namreč javno spomnil, da je pri osvobajanju Beograda sodelovala predvsem Tretja ukrajinska armada, ter namignil na to, da je Rusija napadla Ukrajino. Čepurin ga je hitro popravil, da je bila Ukrajina takrat sovjetska republika in da so bile njene enote del Rdeče armade, ter spomnil na ameriško bombardiranje Srbije med vojno na Kosovu.
Iz Bruslja je medtem prišlo jasno opozorilo Srbiji, da mora kot država kandidatka za članstvo v EU svojo zunanjo politiko usklajevati z zunanjo politiko unije. V Bruslju niso zadovoljni, ker se Srbija ni pridružila sankcijam proti Rusiji. Poleg tega pritiskajo nanjo, da naj ustavi priprave na gradnjo plinovoda Južni tok, dokler ta ne bo usklajen z evropsko zakonodajo.
Srbski politični vrh na to odgovarja, da je usklajevanje politik pač postopen proces, medtem ko je uravnotežena zunanja politika ključna za politično stabilnost in gospodarsko okrevanje države. Vučić je komentiral, da je Srbija svobodna in neodvisna država. "Srbija je na evropski poti, vendar pa ni in ne bo uvedla sankcij proti Rusiji," je bil jasen. Kot je še poudaril, pred ruskimi partnerji ne skriva evropske usmeritve, a obenem sta si ruski in srbski narod zelo blizu, privabiti želijo ruske vlagatelje, Južni tok pa je "dober za Srbijo".
KOMENTARJI (913)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.