Tujina

Berlusconi brez imunitete

Rim, 13. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Italijansko ustavno sodišče je zavrnilo zakon, ki predvideva imuniteto za predsednika vlade Silvia Berlusconija.

Ustavno sodišče: Vsi državljani so pred zakonom enaki
Ustavno sodišče: Vsi državljani so pred zakonom enaki FOTO: Reuters

Na podlagi tega zakona, ki je bil sprejet junija lani, je Berlusconi dosegel zamrznitev procesa proti njemu na sodišču v Milanu zaradi obtožbe podkupovanja sodnikov v času, ko je bil še na čelu svoje družbe Fininvest.

Ustavno sodišče je kot nezakonitega ocenilo prvi člen omenjenega zakona, ki je omogočal zamrznitev kazenskih postopkov proti petim najvišjim predstavnikom države.

Po ocenah ustavnega sodišča ta člen zakona krši ustavno načelo enakosti pred zakonom in pravice do obrambe državljanov.

Kot je znano, je vladajoča koalicija junija lani sprejela zakon, ki je predvidel imuniteto za pet najvišjih predstavnikov države za čas trajanja njihovega mandata. Zakon določa, da jim ni mogoče soditi za čas njihovega mandata.

Italijanska poslanska zbornica je kljub številnim kritikam zakon potrdila 18. junija lani, potem ko ga je zgornji dom parlamenta, senat, potrdil 5. junija lani. V obeh domovih ima sicer Berlusconijeva desna sredina večino. Zakon, ki je začel veljati 20. junija lani, ščiti poleg premiera še predsednika republike, predsednika obeh domov parlamenta in predsednika ustavnega sodišča.

Določila zakona veljajo tudi za nazaj, tako da zakon predvideva zamrznitev tekočih postopkov. Zakon predvideva, da zaščitenih politikov ni mogoče preganjati, dokler opravljajo državniške funkcije. Procesi se po zakonu lahko nadaljujejo potem, ko politiki ne bodo več na položaju.

Trenutno še ni jasno ali se bo postopek zoper Berlusconija nadaljeval ali pa bo stekel od začetka - na sliki Berlusconi med razpravo v milanskem sodišču (Foto: Reuters)
Trenutno še ni jasno ali se bo postopek zoper Berlusconija nadaljeval ali pa bo stekel od začetka - na sliki Berlusconi med razpravo v milanskem sodišču (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Opozicija, ki je zakon o imuniteti poimenovala "Lex Berlusconi", je pozdravila odločitev ustavnega sodišča. O konkretnih posledicah sodbe bo moralo odločiti še kasacijsko sodišče.

Nekdanji preiskovalec in opozicijski politik Antonio Di Pietro je dejal, da je opozicija že od vsega začetka trdila, da je zakon neustaven, nezakonit in nemoralen. Di Pietro si je namreč tudi prizadeval za referendum, s katerim bi Berlusconiju odvzeli imuniteto. Opozicija je za razpis referenduma zbrala več kot milijon podpisov.

Sodišče je neodvisno

Po mnenju vodje italijanske opozicije Francesca Rutellija iz koalicije Marjetica je ustavno sodišče v zelo kritičnem trenutku za italijanske institucije pokazalo svojo neodvisnost.

Carlo Taormina, Berlusconijev odvetnik in tudi član njegove stranke Naprej, Italija!, je odločitev sodišča označil za politično, pri čemer je dodal, da italijanski premier ni zaskrbljen zaradi odločitve sodišča. Predsednik ustavne komisije poslanske zbornice, Donato Bruno, prav tako iz stranke Naprej, Italija!, pa je v odzivu dejal, da je odločitev ustavnega sodišča potrebno spoštovati.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij