Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je odstop Silvia Berlusconija že sprejel, obenem pa ga je prosil, naj vlada še naprej opravlja tekoče posle. Ob tem so iz urada predsednika države še sporočili, da bo Ciampi posvete o oblikovanju nove vlade začel v četrtek dopoldne.
Berlusconi je odstop pred tem danes napovedal v senatu, kjer je v kratkem nagovoru tudi izrazil željo po oblikovanju nove vlado s sedanjo vladno koalicijo. Na vprašanje, ali bo spremenil ministrsko ekipo, je Berlusconi po odhodu iz senata novinarjem zatrdil, da bo sprememb malo. "V drugih državah, kot na primer v Veliki Britaniji in Španiji, sta premiera lahko samostojno sprejela odločitve in zamenjala tudi pet ali šest ministrov," je pristavil.
Dodal je, da ima imena novih ministrov že v glavi in da bo sestavo nove vlade lahko ponudil predsedniku države, ko bo ta to želel. Izrazil je še upanje, da se bo vladna kriza razrešila še ta teden in zadovoljstvo, da so voditelji vladnih strank podprli njegov govor v senatu.
"Nobena od koalicijskih strank ni zahtevala sprememb v vladi, nasprotno, zahtevale so novo vlado na podlagi te iste koalicije," je dejal. Dodal je, da je odločitev sprejel na podlagi pričakovanj volivcev po porazu vladajoče Hiše svoboščin na lokalnih volitvah v začetku aprila. "Država je poslala signal, jaz sem ga razumel in ji dajem politični odgovor," je še dejal.
Po italijanski ustavi mora premier odstopiti, če v svojem kabinetu naredi večje menjave. Načrtovano je bilo, da naj bi italijanski parlament v četrtek glasoval o zaupnici vladi premiera Berlusconija. Po odstopu vlade je Ciampi tisti, ki imenuje mandatarja nove vlade ali pa razpusti parlament in razpiše predčasne volitve. Po vsej verjetnosti pa bo Ciampi Berlusconiju zaupal oblikovanje nove vlade. Opozicija pod vodstvom Romana Prodija sicer zahteva predčasne volitve.
Krščansko demokratska unija (UDC) je minuli petek sprožila politično krizo, potem ko so iz vlade izstopili štirje njeni ministri, med njimi namestnik premiera Follini in predsednik UDC, minister za evropske zadeve Rocco Buttiglione. UDC je za izhod iz nastale situacije vztrajala pri oblikovanju povsem nove vlade z novim programom, s katerim naj bi Berlusconi odgovoril na poraz desnosredinske koalicije na lokalnih volitvah 3. in 4. aprila. Kljub odhodu UDC iz vlade je Berlusconi v parlamentu ohranil trdno večino, saj mu je UDC zagotovila, da bo še naprej podpirala njegovo vlado.