Italijanski premier Silvio Berlusconi je po pritisku novinarjev in opozicije v sredo vendarle omilil predlog zakona o prisluhih, ki je med drugim predvideval izredno visoke denarne kazni za medije, ki bi protipravno objavili vsebino prisluhov. Opozicija je ta predlog zakona ostro kritizirala in poudarjala, da ga je vlada pripravila v svojo korist.
Prisluhi po novem v javnost tudi pred koncem preiskave
Popravljeni predlog zakona medijem vrača možnost objave vsebin prisluhov, relevantnih za sodne preiskave. Iz spornega zakona bo črtan tudi del, ki prepoveduje objavo prisluhov pred koncem preiskave.
Kot poročajo tuji mediji, naj bi sicer o tem, kateri deli prisluškovanj lahko pridejo v javnost, skupaj odločili preiskovalni sodniki in obramba. Še vedno pa tudi po spremenjenem predlogu mediji ne bodo smeli objaviti vsebine prestreženih telefonskih pogovorov, ki bi kršila pravico posameznikov do zasebnosti in ni bistvena za sodne preiskave.
Italijanska vladajoča koalicija je tako dosegla kompromis v sporu med Berlusconijem, ki si je prizadeval za sprejetje nespremenjenega zakona še pred počitnicami, in privrženci predsednika poslanske zbornice Gianfranca Finija, ki si tako kot opozicija prizadevajo za svobodo medijev v Italiji.
Prvotni predlog zakona je 10. junija potrdil zgornji dom italijanskega parlamenta, senat, da zakon stopi v veljavo, pa mora potrditi še spodnji dom, poslanska zbornica, nato pa ga mora podpisati še italijanski predsednik Giorgio Napolitano. Berlusconi upa, da bo poslanska zbornica spremenjeni zakon o prisluhih potrdila 29. julija in nasprotuje preložitvi glasovanja o zakonu na september.
Nezakoniti posli v podzemlju Berlusconijeve vlade
Berlusconi se še naprej sooča tudi s težavami zaradi vpletenosti svojih sodelavcev v finančne škandale. V zadnjem času so v ospredju preiskave o tako imenovani tajni loži P3, ki naj bi na različne načine vplivala na politične odločitve. Po pisanju današnjega Primorskega dnevnika sta javni tožilec Giancarlo Capaldo in njegov namestnik Rodolfo Sabelli odredila pregled bančnih računov, ki sta jih od leta 2004 vodila eden od treh koordinatorjev Berlusconijevega Ljudstva svobode, poslanec Denis Verdini, in poslovnež Flavio Carboni. Preiskovalci domnevajo, da jih bodo bančni računi pripeljali na sled nezakonitih poslov v vladnem podzemlju.
V afero P3 naj bi bil vpleten tudi državni podsekretar na italijanskem pravosodnem ministrstvu Giacomo Caliendo, ki ga bodo predvidoma zaslišali te dni. Opozicija zahteva njegov odstop, vlada pa ga brani.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.