Italijanski premier Silvio Berlusconi je poskrbel za veliko začudenje španskega kolega Joseja Louisa Zapatera in novinarjev. Po pogovorih sta voditelja na skupni tiskovni povedala svoji izjavi, nato pa je s svojimi besedami Berlusconi poskrbel za začudenje. "Mojega prijatelja Zapatera bom pustil, da odgovarja na vprašanja novinarjev, ugibam, da predvsem o njegovem obisku v Vatikanu. Kot bi vi verjetno svetniku želeli vse dobro, to želim njemu, saj je po obisku v Vatikanu v povsem blaženem stanju," je dejal italijanski premier in odkorakal z govorniškega odra. Zapatero ga je le smejoče se pogledal, po nekaj trenutkih pa tudi sam zapustil govornico.
Po kratkem premoru se je španski premier sicer vrnil, a sam. Zaradi zmede pa je najmanj ena italijanska televizija končala prenos tiskovne konference. Za zdaj še ni jasno, zakaj je Berlusconi reagiral, kot je. Nekateri menijo, da je to zaradi nestrinjanja z italijanskimi novinarji, ki zaradi njegovega načrta, da prepove uporabo prikritih snemalnih naprav, načrtujejo stavko.
Samo nekaj ur pred dogodkom je namreč parlament potrdil osnutek zakona, ki policiste omejuje pri priluškovanju telefonskih klicev, za medije, ki bi objavljali prepise prisluhov, pa predvideva kazni. Novinarji menijo, da gre za nesramen poskus za utišanje medijev.
Sicer pa 73-letnemu Berlusconiju diplomatski "spodrsljaji" niso tuji. Leta 2005 je dejal, da je na finski predsednici Tarji Halonen uporabil svoje plejboj šarme, zaradi česar je finska vlada na zagovor poklicala italijanskega veleposlanika. V bližnji preteklosti pa je ameriškega predsednika Baracaka Obamo, ki je sicer temnopolt, označil za zagorelega in sprožil ogorčenje številnih medijev in tudi politikov.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.