Po predstavitvi, za katero si je Berlusconi sicer prislužil aplavz evropskih poslancev, se je v parlamentu vnela burna razprava, ki so jo na trenutke zaznamovali precej žaljivi toni. Do te mere, da je moral predsednik Evropskega parlamenta Pat Cox pogosto pozivati k dostojanstvu.
Poslance je najbolj razburila prav Berlusconijeva izjava, v kateri je evropskega poslanca iz vrst socialistov (PSE) Martina Schultza "povabil", naj v nekem filmu o nacističnih koncentracijskih taboriščih, ki ga ravnokar snemajo v Italiji, igra vlogo paznika (kapoja) v taborišču. Na izjavo, ki je požela glasno negodovanje poslancev, s strani Coxa pa mnenje, da je "predsedujoči prešel meje osnovne vljudnosti", se nato Berlusconi nikakor ni želel opravičiti.
"Izjava je bila mišljena ironično in kot šala... Saj sem se vendar smejal," je večkrat ponovil šef italijanske vlade in dodajal, da se je zgolj branil na izredno resne in ne v šali mišljene Schultzeve obtožbe na račun njega osebno in celotne Italije. Schultz je sicer izrekel v poslanskih klopeh večkrat izraženo mnenje o "italijanskem konfliktu interesov", s čimer je izražal negodovanje, da šef vlade kot medijski mogotec obvladuje italijanske medije, sodnemu pregonu ob obtožbah glede korupcije pa se je izognil s spremembo zakonodaje njemu samemu v prid. Kljub vsemu se Berlusconi na koncu le dejal, da se opravičuje, če je s svojimi izjavami užalil nemško "zgodovinsko občutljivost".
Protesti Zelenih proti Berlusconiju
Sicer pa se je tudi sama predstavitev programa italijanskega predsedstva začela z incidentom. Berlusconi je namreč moral za krajši čas prekiniti nagovor, ker so ga s protestom ustavili poslanci politične skupine Zelenih.
Okrog 40 Zelenih je po začetku Berlusconijevega nagovora vstalo ter protestno dvignilo transparente z napisi kot "Vsi enaki pred zakonom!" ali "Brez mafijskega botra za Evropo!".
Naj razgreto debato konča z dostojanstvom, je predsednik parlamenta pozval predsednika Evropske komisije in nekdanjega italijanskega premiera Romana Prodija, ki se v polemike ni spuščal. Kot je ugotovil, v drugi polovici leta, ko bo EU načelovala Italija, povezavo čakajo mnogi ključni izzivi, pomembni za dolgoročno prihodnost Evrope. In Evropska komisija bo zagotovilo, da se bo že začeto delo, ki za uspešno nadaljevanje potrebuje kontinuiteto, nadaljevalo po začrtanih smernicah.
Prioritete italijanskega predsedstva
V predstavitvi programa italijanskega predsedstva je Berlusconi največ časa posvetil dvema ciljema: krepitvi evropske vloge na mednarodnem prizorišču in uspešnemu začetku ter po možnosti sklepu medvladne konference o institucionalni reformi EU.
Berlusconi je prepričan, da ni nobene potrebe za dvom o vlogi in moči Evrope na mednarodnem prizorišču. Evropa ima to moč, mora pa uporabiti in izkoristiti instrumente, ki so ji na voljo. Če želi biti močna, mora imeti močne institucije, kar naj bo tudi rezultat medvladne konference, na kateri se bodo evropske države dogovorile o institucionalni reformi. Prav uspeh medvladne konference, ki se bo začela oktobra, pa je tudi osrednja prioriteta italijanskega predsedstva.
Prioritete italijanskega predsedstva predvidevajo tudi prizadevanja za gospodarski zagon v Evropi s pomočjo velikih vlaganj v infrastrukturne projekte ter raziskovalne in tehnološke projekte, zagotavljanje varnosti na območju EU. Rim pa si bo prizadeval tudi za nadaljnji zagon v širitvenem procesu, skrbel bo za tesne odnose in uresničevanje evropske perspektive balkanskih držav, prioriteto bodo imeli tudi odnosi z državami, ki niso vpete v proces vključevanja v EU, še posebej s sredozemskim območjem.
Prav tako, je evropskim poslancem povedal Berlusconi, si bo Italija prizadevala za obnovo in vnovičen zagon "trdnih in dinamičnih" odnosov EU z ZDA. Prioriteta krepitve evropske vloge v svetu in trdna solidarnost v čezatlantski navezi nikakor nista neskladni, je bil prepričan šef italijanske vlade.