"Po tem srečanju imam veliko stvari za povedati ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu," je po sestanku z Gadafijem dejal Berlusconi. Svoj obisk v Libiji je označil za "srečanje med prijatelji" in pojasnil, da sta se z libijskim voditeljem pogovarjala o vsem mogočem, največ pa o bilateralnih odnosih.
Gadafi srečanja z italijanskim premierom danes ni komentiral, prav tako pa tudi ni bil prisoten pri Berlusconijem pogovoru z novinarji.
Med Libijo in Italijo obstaja več spornih vprašanj. Najbolj sporno je izplačilo odškodnine libijskemu prebivalstvu za škodo, ki je bila povzročena med italijansko zasedbo. Največji problem so mine, ki so jih italijanske enote na območju namestile med drugo svetovno vojno in še danes terjajo žrtve. Libija je bila italijanska kolonija v letih med 1934 in 1945.
Drugi problem, ki otežuje odnose med državama, je več kot 850 milijonov evrov dolgov, ki jih Libija dolguje nekaterim italijanskim podjetjem. Problematično je tudi vprašanje viz za Italijane, ki so bili izgnani iz Libije po njeni osamosvojitvi leta 1951.
Berlusconi je danes povedal, da sta se z Gadafijem pogovarjala tudi o teh vprašanjih in pri tem dosegla določen napredek. Povedal je še, da bo italijanska vlada preučila možnost izpolnitve prošnje libijskega voditelja, ki je predlagal izgradnjo obalne cestne povezave s Tunizijo in Egiptom.
Berlusconi je tudi priznal, da je od libijskega voditelja dobil darilo, in sicer tradicionalno beduinsko oblačilo. Kot je dejal, mu je Gadafi tudi ponudil, da mu zgradi vilo na libijski obali. "Odgovoril sem mu, da če se bom že odločil za gradnjo vile, bom to naredil na svoje stroške," je dodal italijanski premier.
Libijski zunanji minister v Londonu
Britanski premier Tony Blair je v Londonu sprejel libijskega zunanjega ministra Abdel-Rahmana Šalgama, kar predstavlja srečanje na najvišji ravni med državama v več kot 20 letih. S Šalgamom se je kasneje sestal tudi njegov britanski kolega Jack Straw, ki je poudaril, da se je Blair pripravljen srečati z libijskim voditeljem Moamerjem Gadafijem.
"Govorili smo o tem. Zelo upamo, da bo kmalu moč organizirati srečanje, vendar pa datum še ni določen," je poudaril Straw. Kot je dodal, je obisk Šalgama zgodovinski, koristni pogovori pa so otipljiv dokaz napredka v odnosih med Libijo in Veliko Britanijo. Šalgam je medtem obisk označil za pravi preboj v dvostranskih odnosih.
Libija je decembra lani po več mesecih tajnih pogajanj z Veliko Britanijo in ZDA izrazila pripravljenost, da opusti svoj program orožja za množično uničevanje. Straw je danes poudaril, da je bila ta libijska poteza pogumen korak, ki je Libiji odprl pot za reintegracijo z mednarodno skupnostjo.
Šalgam je medtem poudaril, da Libija te poteze ni sprejela zaradi mednarodnega pritiska. Poudaril je še, da njegova država programa orožja ni uporabila za sestavo kemičnega, biološkega ali jedrskega orožja. "Imeli smo opremo. Imeli smo material, potrebno znanje in znanstvenike. Nikoli se nismo odločili, da bomo izdelali to orožje. Če imaš moko, vodo in ogenj, še ne pomeni, da imaš kruh," je dodal.