Italijanski premier Silvio Berlusconi se bo moral 6. aprila pred sodiščem zagovarjati zaradi obtožbe, da je mladoletnici plačal za spolne usluge. Obtožen je tudi zlorabe položaja, saj so po njegovi intervenciji mladoletnico policisti izpustili.
Berlusconiju bodo sodile tri sodnice po hitrem postopku, kot so zahtevali tožilci. "Nismo pričakovali drugačne odločitve," je bil odziv Berlusconijevih odvetnikov. Če bo Berlusconi obsojen, mu v primeru Ruby grozi do tri leta zapora, zaradi zlorabe uradnega položaja pa do 12 let zaporne kazni.
Ni sicer nujno, da se Berlusconi v začetku osebno odzove na poziv sodišča, je pa odločitev sodnice Cristine Di Censo hud udarec za italijanskega premierja. Italijansko ustavno sodišče mu je januarja letos odvzelo avtomatično pravico do imunitete, ki jo je užival doslej.
Čeprav je predvideno, da se sojenje začne 6. aprila, to še ne pomeni, da se bo takrat tudi res začelo. Berlusconijevi odvetniki pravijo, da bi primer moralo obravnavati sodišče, ki se ukvarja z obtožbami proti ministrom in pričakovano je, da si bodo prizadevali, da primer premaknejo z milanskega sodišča pred posebni tribunal, kar bo seveda postopek zavleklo.
Ali Berlusconi mora odstopiti?
Opozicija je Berlusconija pozvala, da odstopi in se sooči s sodniki, predvsem zato, ker menijo, da je škandal očrnil podobo Italije v očeh sveta. A Berlusconi se na njihove besede ne ozira. Berlusconija sicer čaka tudi sojenje v treh nepovezanih primerih, v katerih je obtožen poneverb in davčne goljufije. Šele če bi bil Berlusconi obsojen in bi sodišče zavrnilo tudi njegove pritožbe, ki lahko primere zavlečejo še za nekaj let, bi imel tudi formalno obvezo, da odstopi.
Kaj bi se zgodilo, če bi Berlusconi odstopil?
Če Berlusconi odstopi, bi njegova vlada padla. A to ne bi nujno vodilo v predčasne volitve. Predsednik Giorgio Napolitano bi lahko na mesto premierja imenoval koga drugega, ki bi tako oblikoval novo vlado. Napolitano bi Berlusconijevega naslednika lahko poiskal med kolegi sedanjega premierja, torej med desnosredinskimi voditelji. Tako bi oblikoval vlado, ki bi vključevala manjše sredinsko usmerjene stranke.
Napolitano bi lahko po drugi strani izbral kandidata, ki bi oblikoval tehnokratsko vlado. Na čelu takšne vlade bi lahko sedel denimo guverner centralne banke ali nek vodilni akademik. Takšen voditelj bi vlado lahko vodil do rednega izteka tega mandata.
Če nobena od teh rešitev ne bi uspela, bi Napolitano moral razpustiti parlament in razpisati predčasne volitve. Če bi takšen postopek stekel hitro, bi se Italijani na volišča lahko odpravili že konec pomladi oziroma v začetku poletja.
Berlusconiju podpora pada, vse skupaj pa zanika
74-letni Berlusconi si politično še ni povsem opomogel od strankarskih razprtij, ki so ga stale varne večine v parlamentu, poleg tega pa vztrajno pada njegov rating v javnomnenjskih raziskavah.
Bogati poslovnež in politik zanika, da bi storil kar koli nezakonitega, in vztraja, da je sojenje proti njemu pravzaprav politično motivirana gonja, ki so mu jo zakuhali levičarski sodniki. Obtožbe proti njemu zavrača kot '' gnusne in sramotne'', a se je v preteklih mesecih znašel pod pritiskom Vatikana in največje italijanske gospodarske zbornice Confinindustie.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.