Italijanski medijski magnet Silvio Berlusconi, ki je kot italijanski premier tudi predsedujoči Evropski uniji, letošnje poletje svojo luksuzno vilo na otoku La Maddalena severno od Sardinije poskuša izkoristiti tudi za uveljavljanje novega stila neuradne mednarodne diplomacije. Berlusconi je namreč prepričan, da lahko s tovrstnimi povabili ustvari intimnejše vzdušje kot v katerikoli vladni palači in na ta način vpliva tudi na učinkovitost političnih pogovorov. Prav zato namerava po Putinovem obisku podobno povabilo nasloviti tudi na francoskega in španskega premiera.
Predvsem o približevanju EU in o Iraku
Putin je sicer po pogovorih z Berlusconijem dejal, da bi Rusija pozdravila namestitev mednarodnih sil v Iraku pod ameriškim poveljstvom, vendar pod pogojem, da bi te sile odobrila resolucija Združenih narodov. Putin je še poudaril, da bi Rusija morebitno novo resolucijo Varnostnega sveta ZN o Iraku sprejela le, če bi ZN v povojnem Iraku igrali "resno" in "resnično" vlogo. Voditelja sta se že v petek po triurnih pogovorih v Berlusconijevi vili na Sardiniji zavzela za novo resolucijo ZN, ki bi omogočila večjo mednarodno vlogo v povojnem Iraku.
Berlusconi je obenem Putinu zagotovil močno podporo na poti v Evropo. Podprl je tudi morebitno ukinitev vizumov za ruske državljane in ponovil svoje prepričanje, da bo Rusija nekoč postala članica EU. Berlusconi je zagotovil, da bo Italija med šestmesečnim predsedovanjem EU naredila vse, da bi se Rusija čimbolj približala uniji. To je sicer že peto srečanje Berlusconija in Putina letos.
V pristanišče La Maddalena, blizu kraja Berlusconijevega in Putinovega srečanja, so medtem prispele tri ruske vojne ladje. Omenjeno pristanišče so sicer ameriške sile štiri desetletja uporabljale kot pristanišče za svojo floto jedrskih podmornic. Tokrat pa so se ameriške ladje taktično umaknile, saj so v Italijo priplule tri vojne ladje, ki pripadajo ruski črnomorski floti, in predstavljajo najvišji ruski mornariški obisk v Italiji v zadnjih petdesetih letih.